КОРОНА ОПАСНО УГРОЗИЛА ПСИХИЧКО ЗДРАВЉЕ СРБА: Број позива “Лази Лазаревићу” повећан девет пута
Заблежен је пораст броја пацијента који имају психотичне епизоде и фобије
Пандемија корона вируса створила је опасност по здравље и светску економију, али најгоре последице оставиће на нашу психу.
ОД СУТРА СМО У НАЈГОРОЈ, ЉУБИЧАСТОЈ ЗОНИ! Познати српски професор изнео АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ (ФОТО)
ПРАВОСЛАВЦИ ТРЕБА ДА СЕ КРСТЕ КАД УЛАЗЕ У КАТОЛИЧКУ ЦРКВУ ИЛИ ЏАМИЈУ? Одговор духовника ће вас изненадити
Оливер има само 10 месеци и не може да дише без респиратора: Живот може да му спасе ЛЕК ОД 2 МИЛИОНА ДОЛАРА!
Потврда су најновији подаци клинике за психијатријске болести "др Лаза Лазаревић", где је укупан број свих позива упомоћ повећан девет пута у односу на исто време прошле године.
У овој клиници ове године такође је забелележен пораст првих психотичних епизода код људи којима се то раније није дешавало, потврђено је из ове здравствене установе.
Укупно 9.972 позива за помоћ
Према званичним подацима, број позива Националној СОС линији за превенцију самоубистава износио је 1.009 од јула до октобра прошле године.
- У овој години за исти период, имали смо 972 позива. Међутим, ове године је 16. марта почела са радом још један Национална линија за психосоцијалну подршку, на којој смо имали 9.000 позива грађана из свих делова наше земље - кажу из "др Лазе Лазаревића".
Због короне мање амбулантних прегледа
Број пацијената који су амбулантно збринути прошле године био је 7.730 у периоду од јула до октобра, док их је ове године било 4.500. На смањен број психијатријских прегледа и психотерапија утицале су нове епидемиолошке мере.
- Мере су имале за циљ рационализацију директног контакта запослених и пацијената. Стога, ови апсолутни бројеви пацијента збринутих на клиници током прошле и ове године нису упоредиви на овај начин - кажу из клинике за психијатријске болести.
Пораст депресије и анксиозности
Због ситуације са ковидом примећен је пораст броја пацијената са фобијама и паничним нападима.
- Приметан је пораст анксиозних и депресивних поремећаја, који се најчешће испољавају у виду поремећаја апетита, сна, нервозе, страх, забринутости, нерасположења и иритабиности. Проблем су најчешће имале осетљиве особе, које већ имају предиспозицију за менталне сметње, нарочито у стресним периодима живота - кажу из клинике.
У приватној пракси такође пораст
Према подацима из приватне психијатријске праксе, број пацијента који се јављају повећан је за 20 одсто, али се највећи налет тек очекује, каже психијатар Владимир Ђурић.
- То је оно што за сада можемо да приметимо. Већина проблема јесте директно или посредно повезана са епидемијом. Махом се јављају људи између 30 и 50 година, којима се помоћ пружа путем интернет платформи. Ове године је било доста бесплатне помоћи и телефонских линија које воде волонтери, што је добро јер су они обучени за рад са "акутним проблемима" - закључује др Ђурић.