"РАЗЛИКУЈЕМО ПАЦИЈЕНТЕ УМРЛЕ ОД КОВИДА И УМРЛЕ СА КОВИДОМ" Др Стевановић о језивим сценама из ковид болница широм Србије
Др Стевановић објаснио је колико је ковид тешка болест и да постоји разлика између пацијената умрлих од ковида и са ковидом.
О ситуацији у једној од ретких болница која није у ковид систему, КБЦ Земун, овог јутра у "Уранку" на телевизији К1 говорио је управник Клинике за хирургију проф. др Дејан Стевановић. Казао је да дневно око 1.100 пацијената прође кроз ову здравствену установу и да је ситуација тешка и напорна.
СРПСКИ ГРАД ЗАВИЈЕН У ЦРНО: У дану преминуло седам особа од короне, хоспитализовано дете
"Упитно је и понашање мајке" Огласио се бивши саветник министра за социјална питања - за ово следи казна затвора
ОГЛАСИО СЕ ДР ШЕКЛЕР: Открио све о експерименту са Ивермектином - "није тачно да је само за стоку"
- Ми смо једина болница која није у ковид систему, уз ВМА и део Клиничког центра Србије. У мају смо изашли из ковид система. Од марта 2020. у нашој болници било је 8.000 лежећих пацијената од којих 1.300 на одељењима интензивне неге - казао је проф. др Стевановић.
- Сада смо дежурни сваког дана, а раније смо били сваког другог. Имамо 350 до 400 хитних пацијената дневно. Шест или седам месеци људи са малигним болестима чекали су на интервенције. Имамо од 450 до 500 пацијената дневно који су елективни, чекају на операцију киле на пример - рекао је он.
Паралелни универзум
На питање Јоване Јоксимовић како коментарише планирање новогодишњих прослава, др Стевановић казао је:
- За мене су то паралелни светови. У болницама се људи боре за живот, умире дневно 60 и више људи, а с друге стране људи планирају прославе. Био сам позиван и на свадбе и на рођендане, и нисам од почетка епидемије био ни на једној прослави. Честитам и захвалим се на позиву. То је питање и етике и солидарности, не могу ја да се веселим, а моје колеге су угрожене. Сви смо готово у КБЦ Земун имали корону, срећом, у већини случајева са блажим симптомима.
Тешка болест
Др Стевановић објаснио је колико је ковид тешка болест и да постоји разлика између пацијената умрлих од ковида и са ковидом.
- Неуобичајене ствари се дешавају и нема правила. Не знамо још увек зашто је овај вирус оволико отпоран. Људи не знају колика је то пошаст. Ни какве ће то све последице оставити. Многима од нас никада се није догодило, а сада нам се догађа, да млад и здрав човек са вама прича, стабилни су му параметри, прича мобилним са укућанима и каже да је добро, а после 15 минута умре - објаснио је др Стевановић у „Уранку“.
- То је болест малих, микро крвних судова, пре свега у плућима. Крвни судови страдају као последица запаљенске реакције организма који реагује на вирус. Осим крвних судова плућа на удару су и крвни судови мозга, бубрега, дигестивног система. Цео организам је захваћен. У 90 одсто случајева корона прође као лакша прехлада, на сву срећу, али тих десет одсто има тешку клиничку слику - казао је Стевановић на К1.
Он је истакао и да у болницама има и вакцинисаних и невакцинисаних пацијената.
- Око 80 одсто је невакцинисаних и око 20 одсто вакцинисаних, лакша је клничка слика код ових других. Умиру и вакцинисане особе али то су најчешће старији са пропратним болестима и за те особе кажемо и наводимо да су „умрле са короном“.
Он је истакао да је несхватљиво то што се у јавности вакцина перципира кроз политику.
- Ствара се утисак да је вакцинација део режимске пропаганде, а вакцина је научно достигнуће овог века. Вакцина не може да вас заштити од заражавања, али хоће од тешких облика болести - нагласио је др Стевановић.
Тријажна ковид амбуланта
Како је др Стевановић казао у "Уранку", почетком септембра у КБЦ Земун отворена је ковид тријажна амбуланта.
До сада је кроз њу прошло око 6.000 пацијената. Дневно их се овде прегледа од 150 до 200. Око 10 до 15 одсто њих премештамо у ковид болнице. Надамо се следеће године, према студијама СЗО, да ће ова пандемија престати.
Казао је да је део болнице одвојен за пацијенте за које се испостави да су ковид позитивни.
Имамо део болнице за пацијенте у изолацији, ако се покаже да су позитивни. Оперисао сам много људи који су били антигенски позитивни, имамо изоловане сале за такве пацијенте. Премештамо их по приоритетима у Батајницу, Звездару, Бежанијску косу, Мишовић.
Лекари као војници
Проф. др Дејан Стевановић казао је да су здравствени радници као војници.
- Ми смо веома флексибилни и брзо можемо прећи из не ковид у ковид систем. Трипут је КБЦ Земун улазио и излазио из ковид система. Правили смо црвене зоне, преграђивали зидове и ходнике, то раде лекари и друго медицинско особље. Људи не схватају колико је то тешко и напорно. Устројени смо као војска - закључио је Стевановић.