ЧЕТВРТИ ТАЛАС КУЦА НА ВРАТА, А МИ НАЈОПУШТЕНИЈИ: У седам општина у Србији мање од 30 одсто вакцинисаних - три града АЛАРМАНТНА
Члан Кризног штаба Зоран Гојковић рекао је јуче након седнице да број оболелих у Србији расте, да тренутно није велики, али да се очекујемо да ће у наредном периоду бити већи.
Свакодневно повећање броја заражених показује да вирус корона све више напредује у нашој земљи а судећи према тренутној ситуацији осам општина у којима је вакцинисано испод 30 одсто становништва су у опасности да постану жаришта.
КАКО ЛИ ЈЕ ОВАЈ ТЕК ПРОШАО ТЕХНИЧКИ?! "Стојадин" прогутао километражу до Грчке, фотографија запалила Интернет (ФОТО)
УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА - ПРЕТИ НАМ "ЕПИДЕМИЈА НЕВАКЦИНИСАНИХ" Др Јовановић објаснила зашто је важно примити цепиво
ПРОГЛАШЕНА ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ЈЕДНОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ: Четири хеликоптера и 80 ватрогасаца у борби са пожаром (ВИДЕО)
Иако су стручњаци били гласни у својим апелима и позиву грађана да се вакцинишу и избегну корона сценарио предвиђен на јесен, према цифрама броја оболелих у неким општинама, неминовно је да ће доћи до новог таласа.
Члан Кризног штаба Зоран Гојковић рекао је јуче након седнице да број оболелих у Србији расте, да тренутно није велики, али да се очекујемо да ће у наредном периоду бити већи.
- Добро је што данас имамо 2,684 милиона грађана који су вакцинисани и сада имамо 52 општине у Србији које имају више од 50 одсто вакцинисаних. Нажалост, имамо и осам општина у којима имамо мање од 30 одсто вакцинисаних, као и четири општине у којима имамо мање од 15 одсто пунолетних вакцинисаних - казао је Гојковић.
Он је нагласио да је од великог значаја да се вакцинише што већи број.
Мања места потенцијална жаришта
На седници Кризног штаба важно питање је било слаб одзив грађана на вакцинацију у малим местима, што ће уколико не дође до промене, неминовно створити експлозију вируса.
- Имамо велики број грађана који се нису вакцинисали, све више нам се у мањим местима развијају локална жаришта, све у склопу окупљања која се одржавају. На томе треба да радимо. Морамо максимално да се посветимо вакцинацији, то је најважнија и највећа препорука са састанака Кризног штаба - додао је Гојковић.
Седам потенцијалних жаришта
Директор Владине канцеларије за еУправу Михаило Јовановић рекао је недавно да је у двадесетак градова више од 50 одсто вакцинисаних грађана а да се у седам локалних самоуправа (а не осам како је рекао Гојковић) вакцинисало мање од 30 процената.
- Само три локалне самоуправе имају испод 25 посто вакцинисаних, то су Тутин, Нови Пазар и Лајковац изјавио је тада Јовановић за Радио-телевизију Србије.
На врху списка по највећем броју имунизованих се налазе Прибој и Ниш, који су достигли број од 60 одсто. Ту су још Београд, Босилеград, Ужице, Мали Зворник, Кикинда, Нови Сад, Кладово и све је више оних који се приближавају том броју од 50 одсто, објаснио је недавно Јовановић током гостовања на РТС.
Том приликом он је рекао да је у седам локалних самоуправа број вакцинисаних испод 30 одсто, а то су Тутин, Нови Пазар, Лајковац, Мионица, Жагубица, Љиг и Уб.
Нови Пазар
Према последњим подацима из ове општине, на болничко лечење примљен је једн пацијент са симптомима коронавируса, наводи се у извештају из градске управе Новог Пазара. Како се у овом извештају наводи, транспортованих пацијената, на респираторима, на високом ризику и преминулих није било.
Пре два дана У Covid амбуланти Дома здравља Нови Пазар било 26 прегледа (17 првих, 9 контролних).
У Дому здравља урађено је 14 лабораторијских анализа, 7 РТГ снимака, 10 брзих антигенских тестова из бриса носа 10 од чега није било позитивних, као и 12 ПЦР тестова.
Од почетка ове године до данас у новопазарској болници је, како наводе званичне здравствене службе Србије, од последица болести повезане са заразом коронавируса, животе изгубило 179 особа.
Према тренутним подацима, број заражених на овој општини уопште не делује забрињавајуће, имајући у виду да оболелих од корона вируса скоро и да нема, међутим, оно што забрињава је чињеница да је на овој општини велики број невакцинисаних грађана, што може допринети брзом ширењу новог таласа.
Лајковац
У општини Лајковац до сада је забележен мали број вакцинисаних, међутим, ова ситуација се полако мења, и заинтересованих за вакцину је све више,за разлику од прошлог месеца, када је одзив био јако лош, каже др Љиљана Молеровић из Дома Здравља Лајковац. Она тврди да у последњих месец дана на овој општини нема позитивних на корону.
- Иако је према укупним резулатима на нашој општини забележен мали одзив вакцинисаних, морам да истакнем да се заинтересовани за вакцину у последње време све више јављају. Не знам да ли је због најаве новог таласа или због летњих одмора, али ми свакодневно имамо по 10 до 15 оних који желе да се имунизују, што раније није био случај - каже др Љиљана Молеровић из Дома Здравља Лајковац.
Она објашњава да се на тестирање на инфекцију дневно обави око 20 прегледа. До сада је каже дато укупно 5.744 дозе.
Мионица, Уб
Према последњим подацима Завода за јавно здравље, у протекла 24 сата у општинама Колубарског округа није било новооболелих. На болничком лечењу се налазе два пацијента са симптомима корона вируса.
Од почетка епидемије од последица корона вируса у Колубарском округу је преминуло 420 особа. У Ваљеву је преминуло њих 235, Убу 51, Мионици 43, Осечини 32, Лајковцу 30 и Љигу 29 особа.
Из Дома здравља ове општине нису желели да деле информације колики је одзив за вакцину као ни колико је до сада вакцинисаног становништва.
Жагубица
Евиденција показије да је на овој општини према последњим подацима тренутно подељено 5.218 доза вакцина, а оно што је поражавајуће да је интересовање за имунизацију и даље мало.
Према информацијама из Дома здравља Жагубица, у последњих месец дана регистрована су само два позитивна случаја на корону.
- Немамо случајеве, према информацијама колега који раде на ковид одељењу у последњих месец дана регистрована су само два случаја, али и даље нас плаши чињеница да нема заинтересованих за вакцину - рекли су у овој установи.
Она објашњава да се у последње време јављају само странци и они којима је вакцина потребна за путовање, а да других грађана нема, иако се спрема нови талас.
Љиг
Вакцинација у Љигу се обавља у континуитету, кажу у Дома здравља ове општине, међутим, статистика показује да је на овој општини и даље мање од 30 одсто имунизованих грађана, што оставља више простора вирусу да се шири, па самим тим и претвори ово место у потенцијално жариште инфекције.
До сада је на овој општини дато 5.658 доза, од тога 2.885 првих и 2.773 друге дозе, потврдила нам је Главна сестра Дома Здравља ове општине др Снежана Гајић.
Она додаје да је у овој установи вакцинисани 55 лекара, од којих 40 са другом.
Према последњим подацима, након дугог мирног периода, регистрована су два позитивна случаја на корону, потврђује нам главна сестра ове установе Снежана Гајић. Она објачњава да је за сада задовољавајући број заинтересованих за вакцину, али да је укупна статистика лоша због младих који припадају овој општини а који уопште не живе ту. Каже да су ту и они који су прележали вирус, па због стеченог имунитета не желе да приме вакцину, као и они који због здравствених проблема не смеју да је приме.