ЛАКО ЈЕ ЗАРАЗИТИ СЕ, ТЕШКО ЈЕ ОПОРАВИТИ СЕ: Др Шћепановић открива колико кошта лечење једног ковид пацијента
Коментаришући клубове, кафиће и ресторане, који су пре доношења епидемиолошких мера нормално радили и свакодневно били пуни, бивши директор КБЦ "Драгиша Мишовић" каже да рад свих угоститељских објеката не може да направи такав профит који може да покрије трошкове лечења оболелих пацијената.
Када би они који се још премишљају знали колико пара се потроши у болницама за лечење од коронавируса, а које би могле да буду искоришћене за заједничко добро свих, сви би похрлили на имунизацију, каже државни секретар у Министарству здравља и бивши директор КБЦ "Драгиша Мишовић" проф. др Радисав Шћепановић.
КАКАВ УМ МОЖЕ ОВО ДА УРАДИ И ЗАШТО, ПОБОГУ?! Жена изметом уништила мурал патријарха Павла (ФОТО)
ДУШАНУ ИНСПИРАЦИЈА ДОЛАЗИ СА ЊИВЕ! Неко прави селфи са храном у ресторану, а неко са кравом Ружицом и козом Белком (ФОТО)
"УСКОРО ДОЛАЗИМО ДО 1.300 ЗАРАЖЕНИХ ДНЕВНО" Прогноза др Кочовића овога пута доноси нову наду (ФОТО)
- Људи нису свесни колико је лечње скупо, посебно сада у доба пандемије, када је здравствени систем презасићен, када имамо више од 5.000 заражених. Не могу тачно да вам кажем, али целокупно лечење кошта неколико хиљада евра, кад сумирамо све што је потребно за потпуни опоравак особе, посебно ако је заражена коронавирусом - објашњава др Шћепановић.
НАЈСКУПЉИ РЕСПИРАТОР
Према речима саговорника, основна разлика у цени лечења пацијента који се заразио ковидом-19 зависи од тога каква је његова клиничка слика.
- Разликује се цена боравка у интензивној и полуинтензивној нези. Само један дан на интензивној нези кошта око 1.000 евра. О читавој дијагностици да не говорим, то је изузетно скупо. Поступак одржавања неинвазивне вентилаторне подршке по дану кошта неколико хиљада евра. Захваљујући нашем систему здравства, не говори се колико шта кошта, народ свакако зна да добија лечење бесплатно - истиче др Шћепановић.
Коментаришући клубове, кафиће и ресторане, који су пре доношења епидемиолошких мера нормално радили и свакодневно били пуни, бивши директор КБЦ "Драгиша Мишовић" каже да рад свих угоститељских објеката не може да направи такав профит који може да покрије трошкове лечења оболелих пацијената.
- Све се рачуна, од лабораторије, вађења крви до скенера плућа, различитих лекова, антибиотика, витамина, инфузија. Нико не мисли на здравствене раднике, они су, нажалост, најјефтинији - истиче др Шћепановић, додајући да у укупну цену улазе и нематеријални трошкови, попут струје и воде. Наш саговорник каже да свака здравствена установа набавља кисеоник у складу са потребама, те да је једна боца веома скупа.
ПАПРЕНЕ И АНАЛИЗЕ
Лекари тврде да се пацијентима због све чешће појаве тромба изазваних коронавирусом, ради скрининг тест Д-димер како би утврдили да ли постоје проблеми у коагулацији крви.
- Такав тест кошта око 2.000 динара. А он се ради на сваких пет до шест дана. Ако добијете терапију „фраксипарином”, који је око 500 динара, а увек се преписују две инјекције дневно, више дана, ви рачунајте онда колико то кошта - истичу стручњаци.