СМРТ БЕБЕ ОД КОРОНЕ ПОТРЕСЛА СРБИЈУ: На које симптоме родитељи треба да обрате пажњу и да ли је болест све опаснија?
У нашој земљи није повећан број заражене деце, објашњава др Кон
Смрт новорођенчета из Трстеника старог девет дана које је изгубило битку са корона вирусом изнова је покренуло забринутост међу родитељима о томе колико је ковид опасан за најмлађи узраст. Да ли се заиста повећао број заражених корона вирусом међу децом, шта су узроци и када је време да своје дете повучете из школског колектива?
АПРИЛ ЈУРИ КА ПРОЛЕЋУ: Данас мало топлије, наредних дана време ће нас обрадовати
ОПОРАВЉА СЕ! Малена Софија се вратила из Америке где је примила НАЈСКУПЉИ лек
КРИЗНИ ШТАБ ПОПУШТА МЕРЕ? Огласио се др Кон и открио каква ОДЛУКА чека Србију
То су само нека од питања на која је тражен одговор од стручних лица. Случај бебе која је јуче пребачена у Универзитетску дечју клинику у Тиршовој након лечења у Крагујевцу и њена изненадна смрт нису усамљени случајеви. У целом региону у медијима се све више говори о тежим случајевима који су забележени међу децом.
Забрињавајућа ситуација је и у региону где је такође заражен велики број деце. Да ли је у питању повећање и шта је конкретни узрок? Одговор на то је дала управница дечје болнице КБЦ "Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић. Ова установа је централна установа за лечење деце оболеле од ковида, па се и прави одговори крију управо на овој адреси.
- Не могу да говорим за територију целе Србије, али у нашој установи у последњем пику било је 800 пријема деце свих узраста, док је обављено 1.650 амбулантних прегледа - наводи др Остојић и додаје да је овакав број уобичајен за сваки пик, те да у сваком пику па и у овом имамо већи број заражене деце.
До повећања је тако дошло и у претходна два месеца и оно износи и до 30 одсто.
- Разлози за то су вишеструки. Један од њих су сретењски празници, када су се деца опустила, путовала са родитељима на зимовања. Одржаване су и спортске припреме па је долазило до бржег преноса вируса. Такође, познато је већ сада и доказано да британски сој који је у нашој популацији има већу вируленцију, па је јасно зашто долази до већег заражавања - казала је она.
На питање да ли родитељи треба да буду забринутји него обично, докторка Остојић каже да забринутост треба да је увек на високом нивоу када је о деци речи, али да је ситуција за сада "под контролом".
Да до повећања броја заражене деце ипак није дошло, коментарисао је епидемиолог Предраг Кон, говорећи о смрти бебе.
- Не сме се оваква једна трагедија оставити по страни. Није тачно да имамо повећање заражених међу децом. Јављала су се обољења и у оволико временском периоду није било за не очекивати да неће бити интраутериног преношења вируса - казао је он.
Ипак, заражавања међу децом има, а оно што родитеље првенствено интересује је какве симптоме могу да очекују.
- Млађа деца немају изражене озбиљније симптоме корона вируса. Обично се јављају темптература и поремећаји дигестивног тракта,дијареја, мучнина, што није тако чест случај међу одраслима - каже др Остојић.
Она истиче да се озбиљније клиничке слике примећују код тинејџера у узрасној доби око 15-16 година где се могу јавити поред температуре и суви кашаљ, као и губитак чула мириса и укуса, што је симптом карактеристичан за одрасле.
- Било је случајева и дијагностификоване упале плућа код тинејџера, али све се завршило на сву срећу са позитивним исходом.
Коментаришући случај преминуле бебе из Трстеника, др Остојић је навела да је било доста беба до 28 дана старих са ПЦР позитивним налазом, али симптоми код њих су били благи респираторни и након добијене терапије за 7 до 10 дана отпуштане су кућама.
- имали смо случај бебе старе 17 дана са упалом плућа. Срећом, она се опоравила и пуштена је кући - објашњава др Остојић.
Било је деце, како каже и са цитокинском олоујом, неколико десетина њих, али нико није изашао из болнице неизлечен.
Докторка Оливера Остојић објашњава да је процедура за децу оболелу од ковида врло јасна и прецизно се изводи.
- Прво дијагностификујемо контакт са околином и оно што сматрам важним је да у готово сто одсто случајева радимо брзо антигенско тестирање и крвну слику на основу које даље поступамо. Ако је дете позитивно, а нема симптоме шаље се у кућну изолацију са тачним инструкцијама и контролама у одређеном временском периоду - каже др Остојић.
Ипак, када је време да родитељи одлуче да своје дете издвоје из колектива и оставе код куће.
- Врло је јасно да деца морају да иду у школу, али под јаким епидемиолошким надзором. Неопходно је да поштују сва правила која су прописана. Та правила морају и родитељи да поштују. Ипак, ако дете има има температуру дуже од три дана, ако кашље има пролив неопходно га је одвести на регуларни педијатријски преглед где ће се утврдити сви симптоми и издвршити даљи протокол. Наравно ако је дете било у контакту са оболелим или су родитељи били у контакту, то је свакако знак да дете треба издвојити из колектива - закључује докторка Остојић.