КОРОНА У СРБИЈИ ОБАРА СВЕ РЕКОРДЕ! Око 8.500 особа хоспитализовано: Ово су предвиђања за дане пред нама
Преминуло је више од 2.100 особа
Епидемија корона вируса у Србији не јењава, број хоспитализованих пацијената готово је дошао до 8.500, све је више смртних случајева, а црни рекорди се нижу из дана у дан. Оно што сви чекамо јесте пад броја заражених, али то ће нам онда, према најавама струке донети нове недаће када је реч о броју преминулих.
"ТО НИСУ БОМБОНЕ" Српски пулмолог открио која је највећа грешка коју правимо покушавајући да спречимо КОРОНУ
УПОЗОРЕЊЕ КОЈЕ МОРАМО ОЗБИЉНО СХВАТИТИ! Наш инфектолог упозорио на два веома битан симптома која се морају лечити
Број хоспитализованих лица, у болницама широм земље је никад већи и сада износи 8.489 што је скоро дупло више него током прва два таласа. Највећи број хоспитализованих у другом таласу забележен је 15. јула када је у болницама било смештено 4.858, док је у првом удару корона вируса рекордаб број био 19. априла када је било 3.900 хоспитализованих.
Од почетка епидемије до данашњег дана преминуло је укупно 2.116 особа, а број особа на респиратору је никад већи, данас смо оборили црни рекорд - 319.
Крцате болнице, а места све мање
Да је ситуација доста тежа него у претходним таласима можемо да чујемо и од стране надлежних који готово свакодневно истичу да су капацитети скоро у потпуности попуњени.
- Број пријема не пада, а забрињава то што нам све више пацијената долази са тежим клиничким сликама, који су се код куће сами лечили - упозорио је пре два дана др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике КЦС и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса.
"ДОЗОВИТЕ СЕ ПАМЕТИ, ЉУДИ УМИРУ" Сцене из болнице у Батајници никог неће оставити равнодушним, лекари моле за дисциплину
СИТУАЦИЈА У ВОЈВОДИНИ КРИТИЧНА: Број заражених порастао на 38.000, један град у највећој опасности
У КБЦ "Драгиша Мишовић" смештено је 360 пацијената од тога 90 у јединицама интезивне неге.
- Наши капацитети су велики, али су пацијетни изузетно тешки, затевају учешће велико броја лекара - рекао је директор ове болнице др Владимир Ђукић.
Слична ситуација је и у новоотвореној ковид болници у Батајници где је само за викенд примљено више од 300 пацијената.
- Ако погледате да смо болницу отворили у петак поподне, ми већ данас (недеља) имамо 324 примљена пацијента на одељењу полуинтензивне неге који је предвиђен за средње тешке и тешке болеснике, а у интензивној нези имамо 39 пацијената, од тога 12 пацијената је на механичкој вентилацији, интубирани, а остали су на високим протоцима кисеоника - навео је заменик директора ове ковид болнице др Небојша Лађевић.
Ништа лакша ситуација није ни на Институту за ортопедију "Бањица".
- Капацитети Института за ортопедију Бањица у Београду, који је постао ковид болница, попуњени су за један дан. Сада су много тежи пацијенти, него у претходна два таласа епидемија и сви који су збринути код нас су на кисеоничкој потпори - рекао је недавно директор овог института Зоран Башчаревић.
Мање заражених - више умрлих
Корона вирус је до сада, нажалост, однео више од 2.000 живота у нашој земљи, тачније 2.116, те проценат смртности сада износи 0,87 одсто.
Иако смо дужи временски период имали једноцифрени број преминулих на дневном нивоу, сада данима већ ређамо двоцифрене бројке, које су и саме по себи забрињавајуће, али ипак чини се да ни ту није крај.
Према најавама струке изненађење неће да буде ни када достигнемо троцифрени број преминулих на дневном нивоу, шта више то се увелико прогнозира.
- Број умрлих ће расти и то је потпуно математички јасно. То ћемо видети и у наредних пар недеља и тај број ће бити можда и троцифрен - рекао је крајем прошлог месеца епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
Међутим, он је рекао и да "ако дође до троцифреног броја умрлих тада ће доћи до пада броја заражених".
Наиме, др Кон је овај "парадокс", како га је и сам назвао, објаснио чињеницом да смрт од ковид инфекције наступа после три или четири недеље, а до тада може да се поправи ситуација код нас када је број заражених у питању.
Тако бисмо врло брзо овим темпом могли да догурамо и до 10.000 потврђених случајева у дану, што би помножено са 10, колико је асимптоматских, долазимо до црне рачунице - 100.000 људи дневно могло би да буде позитивно на корона вирус! Паралално са тим иде и податак да ћемо имати више од 100 мртвих.
Скоро осам пута више преминулих
Ако упоредимо број преминулих који бележимо претходних дана на дневном нивоу, очигледно је да он готово осам пута већи у односу на први талас, односно скоро четири пута више ако упоредимо са другим ударом корона вируса.
Највећи број смртних случајева у првом налету епидемије имали смо 14. априла када је преминуло девет лица. Током лета, у другом таласу овај број је дуплиран, те је корона вирус највећи број живота однео 10. јула и тада је број жртава достигао 18.
С почетка овог месеца корона вирус "удара" још јаче него раније, те готово свакодневно бележимо више од 50 преминулих за само 24 сата.
Најгори дан, до сада, био је 4. децембар када је од последица корона вируса преминуло чак 69 особа.
Нажалост, према најавама и оваквим рачуницама, мораћемо да сачекамо да оборимо најцрњи рекорд, како би уследио перид смиривања ситуације, те и смањења број заражених.
Досадашњи црни дневни рекорди су: највише позитивних у једном дану - 7.999, највише људи на респираторима - 319, највише тестираних - 22.837 и највише преминуих - 69.