КОРОНАВИРУС ЈЕ ПРОШЛОСТ? Једна група људи је и даље најугроженија, постоји опасност од ДРУГОГ ВИРУСА
"Ковид 19 је сада попут прехладе", истиче професор Тиодоровић.
Тренутна епидемиолошка ситуација је и даље неповољна, иако људи једва чекају да све ово прође, иако размишљају о другим егзистенцијалним стварима које су наравно важне, примећује се да се све мање обраћа пажња на ковид, а не би требало да је то тако. Корона је и даље ту. Иде зима, а биће и грипа, зато је потребно да будемо опрезни и да се спремимо на најбољи могући начин, односно да се вакцинишемо, каже за професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за сузбијање инфекције ковид 19.
СРПСКИ ЛЕКАРИ ЗАБРИНУТИ! Треба бити опрезан, др Митић: Мало нам је тешко да раздвојимо симптоме - на ово се сви ЖАЛЕ
КОВИД ЗАМЕНИО РАК КАО НАЈЧЕШЋИ УЗРОК СМРТНОСТИ У СРБИЈИ: 9 година нам расте стопа умирања
ЧЕСТО ПИТАЊЕ: Шта је Алеја великана, а шта заслужних грађана? Ево ко има право да буде сахрањен међу знаменитим личностима Србије
Корона статистика из дана у дан показује да је корона ту, млади и здрави да су отпорнији на корону јер пролази са благим симптомима, док с друге стране има и даље оних који се увелико лече, а нажалост неколико њих дневно и умре.
- Сигурно да имамо пред собом неколико ствари. Прво, ковид није прошао, он је и даље присутан. Код нас доминира тај такозвани БА.5 сој он је најприсутнији. Код младих људи и очуваног имунитета не може да направи велике проблеме, може да доведе и њих у неку ситуацију да се морају јавити лекару, али оно што се дешава овог тренутка, то је да нам старији људи и хронични болесници обољевају, и имамо и даље висок број умрлих. Некада је то 10 дневно, некада 13, па до 15, а за мене је и једна особа када умре много, а камоли оволико. И то се тачно види, да су то људи 1932., 1935. годиште, али има 1965. и 1955. Дакле, ипак нису то само најстарији - објашњава професор Тиодоровић за Блиц.
Како истиче, из свега наведеног изводи се закључак да је ситуација неповољна, да морамо бити опрезни, али да свакако нема места паници или страху, све што треба је да будемо одговорни и према себи, али и према другима.
- Аусталијски сој, БА.2.41, он може бити присутан, да ли је стигао у Европу то још нико није саопштио, али врло је могуће и да ћемо га и ми имати. Јер све што дође у Европу, дође и код нас. Оно што сматрам је да нема разлога за било какву панику или страх, али има разлога за опрез. Било би добро да наша држава одобри што пре бивалентну ковид вакцину, без обзира што има различитих мишљења, то би значило старијим особама јер би их заштитила. Даље, што се тиче лечења, постоји регистровани лек од Европске агенције (ЕМА), то су моноклонална антитела која дуготрајније делују. Много би значило и да се тај лек даје људима који могу бити угрожени, како не би дошло до тога да заврше на респиратору, да не буду животно угрожени, а нарочито се односи на оне који из неког разлога нису примили вакцину. То би било изузетно важно, и то би била моја порука - стиче професор Тиодоровић.
Корона је пала у други план, али сада већ вреба грип, те се саветује заштита, односно вакцинација.
- Она опасност која постоји јесте због грипа. То значи да кад почну хладнији дани, мада ћемо сада имати једно Михољско лето које ће трајати мало дуже у октобру, али ћемо већ новембра и децембра имати ситуацију да људи бораве у затвореном простору, да су изложенији како ковиду тако и грипу. Тако да, грип очекујем крајем године када ће полако кренути. Рецимо, 2020.године ретко да је забележен, а када га не буде, након тога се увек деси да дође период када га има у озбиљнијем обиму - објашњава професор Тиодоровић.
Како даље истиче епидемиолог, позив за вакцинацију стоји, како за корону тако и за грип.
- Ово је позив, без разлике, да ли су млади или старији, који имају предиспозицију према паду имунитета, према хроничним обољењима, али и остали који су изложени својим послом, да се вакцинишу против грипа. Имунитет се после вакцинације не може развити пре него што прође две до три недеље у најбољем случају, док они који први пут примају вакцину треба да приме чак две и то у размаку од месец дана. Али они који су стално примали, који то знају и сваке године примају, они имају само једну дозу. Оно што сматрам да је врло важно а тиче се короне, да је потребно да они који нису примили четврту дозу, да то учине, што се посебно односи на старије, додаје професор Тиодоровић.
Након прележане короне многи су се већ сусрели са постковидом. Код некога су израженији симптоми, код некога их нема, али чињеница је да је ковид-19 оставио трага у организму.
- Постковид је сада велики проблем и он погађа без разлике и млађе и старије, поготово оне који имају одређене болести, јер рецимо дијабет може да буде и код младих. Друго, код оних са кардиоваскуларним обољењима, са плућним обољењима, ендокриним, може доћи до озбиљних ситуација. Чак се сматра да може трајати месец до 12 месеци. Чим људи осете гушење, замарење, недостатак ваздуха, убрзани рад срца, што може бити и код младих, да се јаве лекару како би добили одговарајућу терапију. То мора и да се прати и да се лечи, закључује професор Тиодоровић.