КОЛИКА ОПАСНОСТ ПРЕТИ ДЕЦИ ОД КОРОНЕ? Познати имунолог објаснио какве последице вирус оставља на наше најмлађе
Шеф катедре за имунологију Универзитета Аризона у Тусону др Јанко Николић Жугић говорио је о коронавирусу
- Деца најчешће лако пролазе с короном, али је питање да ли су поштеђена постковида. Продужени ефекти коронавируса јављају се код заражених, а невакцинисаних, у чак 25 до 70 процената. И сад је на родитељима да одлуче хоће ли да им дете буде вакцинисано или да после короне остатак живота проведе с једном од тих последица. А оне могу бити прилично озбиљне - најчешћа оштећења су на плућима и срцу, али има их и на мозгу, цревима, јетри и бубрезима - каже имунолог проф. др Јанко Николић Жугић, шеф катедре за имунологију Универзитета Аризона у Тусону.
ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ ЋЕ БИТИ ГОДИШЊА КАО И ПРОТИВ ГРИПА? Стручњаци открили да ли су нам довољне само три дозе
ГРЧКА НЕ ЗАБОРАВЉА СРПСКЕ ХЕРОЈЕ: Братски народ поново даровао храбре ватрогасце у знак захвалности
ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ АПОСТОЛА КОЈИ ЈЕ ДОШАО НА ЈУДИНО МЕСТО: Идите у цркву и урадите једну ствар, сачуваћете дом од зла!
Ви сте за вакцинацију деце старије од 12 година, што је доња граница код нас?
- Наравно, а посебно што још не знамо које све последице оставља ковид и колико дуго. Има људи који и 15 месеци након болести не могу да изађу из стана а да не понесу кисеоник. Оштећења на плућима и срцу одражавају се општом малаксалошћу и чак неспособношћу за свакодневни живот. Повећана је фиброза, а то онда значи смањену способност размене кисеоника у плућима. Поремећаји у централном нервном систему се појављују као магла у свести, без нормалног примања информација и памћења... Последице по бубреге и јетру су такође потенцијално озбиљне - каже он.
Код нас је само "Фајзерова" вакцина одобрена за децу, а она је РНК, што отвара многе теорије...
- То да ли ће они сутра моћи да имају своју децу никакве везе нема с вакцином, јер она нема везе са стерилитетом. Таквој глупости не могу да се начудим. Нигде нисам видео да је ико и изблиза успео да објасни како би до тога заиста дошло. Молекул мРНК је сам по себи нестабилан молекул. До пре десетак година, због ове нестабилности, мРНК вакцине нису могле бити коришћене. Тек су скорашње технолошке модификације успеле да их стабилизују да буду присутне нешто дуже и да произведу протеине који су заправо мета имунског одговора - мРНК није инфективна и не може да се угради у геном (ћелијску ДНК), а са тиме ни у ДНК ћелија заметне лозе - тврди Николић Жугић.
То нестабилан значи да дође, заврши посао против вируса и нестане?
- Тако је, апсолутно се разгради, неће га бити већ неколико дана након убризгавања - мРНК ће направити вирусне протеине који иницирају имунски одговор, али после неколико дана ће и они бити разграђени, једино што ће до тада успети да индукују имунски одговор - закључује имунолог.