КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ ЋЕ БИТИ МНОГО ПРЕ НЕГО ШТО 99% ЉУДИ МИСЛИ! Српски стручњаци о "омикрону": Није битна бројка, него да у болницама има места
"Долазимо до отапања вируса", каже српски стручњак.
Стручњак за вакцине и имунизацију доктор Драгослав Поповић и вирусолог Миланко Шеклер сложили су се, говорећи о омикрон соју коронавируса, да "није време за опуштање".
НЕ МОЖЕТЕ ИМАТИ ОДНОСЕ АКО СТЕ КОРИСТИЛИ ОВАЈ ЛЕК ЗА КОРОНУ: Промењен протокол за лечење у Србији, ово су НОВЕ препоруке
ПРЕМИНУЛА ОД КОРОНЕ НА СВОЈ РОЂЕНДАН - СВЕСНО ДАЛА ЖИВОТ ЗА ПАЦИЈЕНТЕ: Тешка животна прича др Ане Чопорде Фишер
НОВЕ МЕРЕ ДОНЕЛЕ И НОВЕ ЗАБУНЕ! Ево у чему је разлика између КАРАНТИНА И КУЋНЕ ИЗОЛАЦИЈЕ?
- Они што ми видимо ових дана можда личи на слику како би крај пандемије могао да изгледа, али постоји много непознаница и не смемо се опустити - каже Поповић.
Шеклер истиче да "морамо да престанемо да се фасцинирамо бројем новозаражених".
- Лекари из Јужне Африке се слажу да се за омикрон број у делти множи са 3 и 4. Не морамо бројевима више, треба да се бавимо вакцинацијом. Није битна бројка, него да у болницама има места - каже он.
На питање када ће крај пандемији, Шеклер каже "много брже него што 99 одсто људи тренутно мисли".
- Када посматрамо податке из Јужне Африке која је најпре и прошла кроз омикрон, сада је децидно јасно на основу тог искуства да је тај талас био много оштрији и краће је трајао. Морамо да узмемо у обзир да је у овом тренутку у Јужној Африци лето - каже он.
Поповић се слаже са Шеклером и наглашава да није време за опуштање.
- Они што ми видимо ових дана можда личи на слику како би крај пандемије могао да изгледа, али постоји много непознаница и не смемо се опустити. Прича није завршена, ја се надам да ће бити брзо, не смемо се опустити. Важна је првенствено вакцинација уз придржавање свих других мера - каже он.
Шеклер подсећа да је стално говорио да ништа није готово и да омикрон јесте опасан.
- Да изазива мање тешку слику, али да ће загушити систем, капацитете. Ово јесте природан ток, ако погледамо хонгконшки грип, шпанску грозницу, увек су се ствари одвијале на овакав јасно дефинисан начин, а то значи да је кретало са већом смртношћу, да се временом та тежина клиничке слике губила, долазимо до утапања вируса - каже Шеклер и наглашава да посао није завршен.
Искуства из Јужне Африке показују, каже, да треба наставити с вакцинацијом.
- Од кога ви очекујете помоћ - то је ваш имунитет. Што је ваш имуни систем искуснији, што више имате битака иза себе. Као када учите да возите, тренажер за вожњу су вакцине, ви учите да возите, а потпуно сте безбедни. Прво возите на полигону, то су вам вакцине. Ваш организам стиче искуство и зна све о коронавирусу - каже.
Поповић каже да доктор Шеклер говори о начину да треба да се дође у контакт с вирусом.
- Можете доћи на два начина, да се заразите и прележите на ногама, или да се вакцинишете и створите имуни одговор. Вакцина је оно што је препоручено и пожељно, оно друго са собом носи и ризик - каже Поповић.
Додаје да га посебно брине што имамо само 30 одсто вакцинисаних који су примили трећу дозу.
- Људи који су имали позитивно искуство са вакцином су из неког разлога одустали од треће дозе, мислим да сви треба да се запитају зашто је то тако - каже.
Вирус ће се одомаћити, каже он, остаће са нама.
- У којој форми, тешко је рећи у овом моменту. Морамо да се припремимо за будућност, где нам неће требати ни Батајница, ни Крушевац, али морамо јачати примарну здравтсвену заштиту - каже Поповић.
Мишљења је да је Кризни штаб са скраћењем периода изолације направио добар потез.
Шеклер каже да код вакцинисаних имате такву ситуацију да сте много сигурнији да неће бити неких тежих последица.
- Неких дуготрајних проблема. Знам много невакцинисаних који су заражени омикроном, који данима имају температуру 39, кашљу, имају упале плућа... - каже он.
Поповић каже да "не само да нисмо вакцинисани, него смо створили културу да се крећу становништвом и шире вирус они који имају симптоме респираторне болести".
- Још нисмо сагледали које су дугорочне последице омикрона - каже он.
Шеклер истиче да омикрон ради "исто оно што и сваки коронавирус и претходне варијанте које смо имали".
- Можда се за нијансу негде више или мање размножава, у неким органима мање, то су детаљи који јасно утичу на тежину клиничке слике - каже он.