Крилатица која је тек данас има ИСТОРИЈСКИ ЗНАЧАЈ: Срби су "НЕБЕСКИ НАРОД", ево и како смо то постали!
"Поражавајуће је што се прича о косовском завету међу Србима најчешће исмева"
Предратни вођа Српске демократске странке у Хрватској психијатар Јован Рашковић осмислио је синтагму о Србима као "небеском народу" како би показао да су уз Јевреје једини страдалници на свету само још Срби. Ова кованица обилато је коришћена током ратова у бившој СФРЈ, док је њено порекло дубоко укорењено у српској вери, традицији и историји.
Прочитајте и:
- Ови што су страдали, наши преци, оставили су нам поруку неба, а та порука је да Србе нико више неће кињити, не због тога што их чува само небо, него их неће кињити због тога што ће они чувати саме себе - рекао је Рашковић у једном од својих говора хрватским Србима, пише Република.
Заслужено царство
Иако творац ове фразе, Рашковић је идеју о небеском народу извукао из једног од кључних митова српске националне митологије, а то је појам "небеске Србије".
Она у српској традицији представља неку врсту заслуженог царства у виду награде, у које након смрти одлазе побожни Срби. Повезана је са веровањима косовског култа да свако ко да живот за веру и за Косово, попут Милоша Обилића и кнеза Лазара, постаје становник ове државе.
Историчар Радош Љушић каже да се чувена крилатица о Србима као изабраном народу највероватније јавља с легендом о Косовском боју и кнезу Лазару.
- Та синтагма постала је врло актуелна у време обнове наше државе од почетка 19. века и времена Карађорђа, а нарочито од Балканских ратова наовамо. Вероватно се читава та легенда јавила упоредо с митом о Косовском боју и кнезу Лазару. Ретко се, готово никако, помињала вековима касније, осим у најтежим тренуцима, кад се много страдало за ослобођење - тврди Љушић.
Најлепши идеал
Редитељ, публициста и бивши ратни командант Драгослав Бокан наводи да је поражавајуће то што се прича о косовском завету међу Србима најчешће исмева.
- Том периоду се Срби смеју, иако је тај део нашег опредељења за царство небеско најлепши могући идеал, који се свугде у свету уздиже. Спартанци су из своје перспективе изабрали царство небеско јер се нису предали Персијанцима. Цео свет сматра ту жртву узвишеном, а у нашој верзији Косовски бој се третира као мазохизам, узалудно жртвовање и слављење смрти - наглашава Бокан.
Иако загрижени националиста, лидер српских радикала Војислав Шешељ каже да Србе никада није стављао у контекст небеског народа.
- Не знам ко је то први пут пласирао у 20. веку, а ја је као српски родољуб никада нисам користио, јер не знам да је објасним. Рашковића нисам волео да слушам, нити сам био љубитељ његовог приступа политичким питањима. Забрљао је када га је Туђман позвао у Бањске дворе и снимио цео разговор, где је овај отворио своју душу, па Србе назвао лудацима - истиче Шешељ.
Рашковићева: Иста судбина Срба и Јевреја
Ћерка покојног лидера Срба у Хрватској Санда Рашковић Ивић каже да је идеја о Србима као небеском народу утемељена у косовском заветном миту.
- Мој отац је јако волео свој српски народ и ценио је велику жртву којој је био изложен. У говорима је хтео да покаже како Срби и Јевреји деле исту судбину жртве великог погрома током Другог светског рата. Његова теза о Србима као изабраном, небеском народу била је утемељена у косовском завету. Он је и мене научио да митове треба поштовати, јер су огледало душе једног народа. Према томе, косовског мита никако не треба да се стидимо зато што је ушао у архетип српског народа, јер се до данас делимо на Обилиће и Бранковиће, хероје и издајице. Он је дубоко хришћански и хуман, па и у овим временима треба да буде наше полазиште, само да не потпаднемо у замку митоманије - наводи Рашковић Ивићева.