ИЗГЛЕДА УЖАСНО! "Ужичким морем" плута свашта, купачи остали без омиљеног места за уживање
Мада делују језиво, алге, барем тако кажу надлежни, не загађују реку и не угрожавају здравље купача
Некад је Градска плажа на Ђетињи, из милоште звана „Ужичко море“, у ово доба врвила од купача, а у ове летње дане, као и претходних година, на њој тек пар десетина најупорнијих.
И У ТОКУ ЈУНА У СРБИЈИ РОЂЕНО МАЊЕ БЕБА! Али подаци Завода показују једну ствар која је за утеху
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Највише заражених у Београду - каква је ситуација у осталим местима?
КОРОНА СКРАТИЛА ЖИВОТНИ ВЕК ЦЕЛОГ СТАНОВНИШТВА: Срби ће живети годину дана мање?
Остале је отерала прљавшитина која је омиљено ужичког купалиште претворила у ругло, и то пред једним од највећих знамена овог града – старом хидроелектраном која је 1900. као друга на свету почела производити електричну енергију по Теслином принципу полифазних струја.
Мада многи сматрају да је браон–зеленкаста материја која плута Плажом заправо последица канализације која се из септичких јама у насељу Турица, узводно од купалишта, улива у Ђетињу, доказано је да су у питању алге и да се не ради ни окаквом загађењу.
- Шта год да је, Плажа оваква каква је више није понос Ужица. Некада смо причали да оваквим купалиштем на реци може да се подичи мало који град, спас од жеге овде је тражило стотине Ужичана дневно, а сада, и у најврелијим данима, веома мало је купача. Због ове прљавиштине на површини воде више не долазе на Плажу - прича нам Урош Јанковић, један од малобројних купача на „Ужичком мору“.
Алге, како нам је објашњено, потичу са речног дна. Највише их има испред старе хидроелектране, 200–300 метара узводно од бране купалишта, где је површина воде протеклих дана буквално поплочана.
Од јутра до поподневних сати овај део Ђетиње је беспрекорно чист, а онда алге почну избијати са дна и ношене водом крену према брани и плутају поред купача. Током вечери прелију се преко устава и вода на купалишту поново остаје чиста, све до наредног дана поподне.
- Многи зазиру да се купају јер сматрају да су у питању фекалије. Није тако, али није ни пријатно купати се међу алгама које се приликом додира распадају и око њих се вода мути. Баш због алги избегавам да се купам поподне, а разумем све који због ове прљавштине заобилазе Плажу - каже Јанковић.
Мада делују језиво, алге, барем тако кажу надлежни, не загађују реку и не угрожавају здравље купача.
Завод за јавно здравље Ужице редовно контролише исправност Ђетиње на Плажи, а анализе показују да алге не утичу на квалитет воде, односно да је исправна за купање.
- Алге које су на Плажи, речено ми је, појавиле су се и у још неколико водотокова Западне Србије. Овде се не ради о загађењу, него последицама микроклиме и климатских промена. У време када је нижи водостај и када се вода загреје алге избијају на површину. На нивоу града је је договорено механичко чишљење, односно вађење муља, да би се предупредила већа појава алги - каже Нада Јовичић, ужичка градска већница за заштиту животне средине.
Чишћења муља у кориту Ђетиње неће бити пре јесени, односно оно ће бити одрађено после завршетка купалишне сезоне када се језеро испразни, што значи да ће малобројни купачи на Плажи до краја овог лета пливати окружени алгама.
Оно што се не види, а ипак више угрожава купаче него алге, су фекалије које се из септичких јама доспевају у Ђетињу пре Плаже. Следеће купалишне сезоне Ужичани не би требало да се суочавају са овим проблемом.
- У Турици је урађен главни канализациони колектор, и ових дана треба да почне градња премумпне фекалне станице. Крајем ове, најкасније почетком следеће године почеће прикључивање стамбених објеката који нису повезани на фекалну канализацију, односно који користе септичке јаме - каже за „Блиц“ Никола Максимовић, директор ЈП „Ужице развој“.