IZGLEDA UŽASNO! "Užičkim morem" pluta svašta, kupači ostali bez omiljenog mesta za uživanje
Mada deluju jezivo, alge, barem tako kažu nadležni, ne zagađuju reku i ne ugrožavaju zdravlje kupača
Nekad je Gradska plaža na Đetinji, iz milošte zvana „Užičko more“, u ovo doba vrvila od kupača, a u ove letnje dane, kao i prethodnih godina, na njoj tek par desetina najupornijih.
I U TOKU JUNA U SRBIJI ROĐENO MANJE BEBA! Ali podaci Zavoda pokazuju jednu stvar koja je za utehu
KORONA PRESEK PO GRADOVIMA: Najviše zaraženih u Beogradu - kakva je situacija u ostalim mestima?
KORONA SKRATILA ŽIVOTNI VEK CELOG STANOVNIŠTVA: Srbi će živeti godinu dana manje?
Ostale je oterala prljavšitina koja je omiljeno užičkog kupalište pretvorila u ruglo, i to pred jednim od najvećih znamena ovog grada – starom hidroelektranom koja je 1900. kao druga na svetu počela proizvoditi električnu energiju po Teslinom principu polifaznih struja.
Mada mnogi smatraju da je braon–zelenkasta materija koja pluta Plažom zapravo posledica kanalizacije koja se iz septičkih jama u naselju Turica, uzvodno od kupališta, uliva u Đetinju, dokazano je da su u pitanju alge i da se ne radi ni okakvom zagađenju.
- Šta god da je, Plaža ovakva kakva je više nije ponos Užica. Nekada smo pričali da ovakvim kupalištem na reci može da se podiči malo koji grad, spas od žege ovde je tražilo stotine Užičana dnevno, a sada, i u najvrelijim danima, veoma malo je kupača. Zbog ove prljavištine na površini vode više ne dolaze na Plažu - priča nam Uroš Janković, jedan od malobrojnih kupača na „Užičkom moru“.
Alge, kako nam je objašnjeno, potiču sa rečnog dna. Najviše ih ima ispred stare hidroelektrane, 200–300 metara uzvodno od brane kupališta, gde je površina vode proteklih dana bukvalno popločana.
Od jutra do popodnevnih sati ovaj deo Đetinje je besprekorno čist, a onda alge počnu izbijati sa dna i nošene vodom krenu prema brani i plutaju pored kupača. Tokom večeri preliju se preko ustava i voda na kupalištu ponovo ostaje čista, sve do narednog dana popodne.
- Mnogi zaziru da se kupaju jer smatraju da su u pitanju fekalije. Nije tako, ali nije ni prijatno kupati se među algama koje se prilikom dodira raspadaju i oko njih se voda muti. Baš zbog algi izbegavam da se kupam popodne, a razumem sve koji zbog ove prljavštine zaobilaze Plažu - kaže Janković.
Mada deluju jezivo, alge, barem tako kažu nadležni, ne zagađuju reku i ne ugrožavaju zdravlje kupača.
Zavod za javno zdravlje Užice redovno kontroliše ispravnost Đetinje na Plaži, a analize pokazuju da alge ne utiču na kvalitet vode, odnosno da je ispravna za kupanje.
- Alge koje su na Plaži, rečeno mi je, pojavile su se i u još nekoliko vodotokova Zapadne Srbije. Ovde se ne radi o zagađenju, nego posledicama mikroklime i klimatskih promena. U vreme kada je niži vodostaj i kada se voda zagreje alge izbijaju na površinu. Na nivou grada je je dogovoreno mehaničko čišljenje, odnosno vađenje mulja, da bi se predupredila veća pojava algi - kaže Nada Jovičić, užička gradska većnica za zaštitu životne sredine.
Čišćenja mulja u koritu Đetinje neće biti pre jeseni, odnosno ono će biti odrađeno posle završetka kupališne sezone kada se jezero isprazni, što znači da će malobrojni kupači na Plaži do kraja ovog leta plivati okruženi algama.
Ono što se ne vidi, a ipak više ugrožava kupače nego alge, su fekalije koje se iz septičkih jama dospevaju u Đetinju pre Plaže. Sledeće kupališne sezone Užičani ne bi trebalo da se suočavaju sa ovim problemom.
- U Turici je urađen glavni kanalizacioni kolektor, i ovih dana treba da počne gradnja premumpne fekalne stanice. Krajem ove, najkasnije početkom sledeće godine počeće priključivanje stambenih objekata koji nisu povezani na fekalnu kanalizaciju, odnosno koji koriste septičke jame - kaže za „Blic“ Nikola Maksimović, direktor JP „Užice razvoj“.