КВАЛИТЕТ, ЕФИКАСНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ ПРЕ СВЕГА! Да ли ће кинеска вакцина у Србији бити одобрена до краја дана?
Тренутно девет вакцина у свету регистровано, а само две земље осим Србије имају три вакцине
Агенција за лекове је при крају поступка за сертификовање кинеске вакцине Синофарм, сати су у питању, а упоредо се завршавају и поступци за нове количине и нове серије Фајзерове и "Спутњих Ве" вакцине, каже Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС).
КОРОНА СЕ НЕ ПРЕДАЈЕ: У Зајечару 20 новозаражених, четири особе преминуле
ЈЕДНА БЕОГРАДСКА БОЛНИЦА ИЗАШЛА ИЗ КОВИД СИСТЕМА: Лекаре чека много посла са старим пацијентима
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ВОЈВОДИНЕ: Број оболелих постепено опада, за 24 сата 181 новозаражени
- Буквално су сада сати у питању. При крају смо поступка за Синофарм, али се паралелно завршавају поступци и за друге вакцине - рекао је Зелић.
На питање новинара да ли то значи да ће кинеска вакцина бити одобрена до краја дана и од сутра бити спремна за употребу Зелић, је рекао да се нада да ће бити тако.
- Журимо да завршимо посао што пре, али се трудимо да испоштујемо три кључна параметра - квалитет, ефиканост и безбедност - каже он.
Напомиње да је тренутно девет вакцина у свету регистровано, а само две земље осим Србије имају три вакцине, то су Аргентина и Велика Британија.
Србија, каже, има предност што су те вакцине са три различите територије.
Наводи да пацијенти који имају и тешка обољења могу да приме вакцину, као и они који имају алергију на неки од састојака вакцине.
- Чак ни алергија на пеницилин није контраиндикација ако неко нема алергију на друге лекове и антибиотике. Најнижа граница да неко добије вакцину је 16 година код Фајзерове вакцине, код Синофарма и Спутњика "В" 18 година - навео је он.
У Србији је до сада вакцинисано више од 20.000 грађана, а Зелић каже да је пријављено око 12 нежељених реакција и то бол на месту примене, благи оток, малаксалост, главобоља.