Лекари открили НОВУ РЕТКУ БОЛЕСТ у Србији: За сада постоје само ДВА ПАЦИЈЕНТА, а ОВО СУ СИМПТОМИ!
Проверите своје здравље
Глауком, аритмија, трњење, жарење, болови у ногама, замор при ходању, учестале дијареје или затвор – ови неспецифични симптоми могу бити знак да болујете од TTR-FAP, ретке наследне болести која је у Србији засад дијагностикована само код два пацијента.
TTR-FAP скраћеница је за трантиретинску хередитарну амилоиду полинеуропатију, болест која се јавља код одраслих особа и коју карактерише прогресивно оштећење периферних нерава, срца, ока, пробавног система и бубрега, због чега се и јављају симптоми попут аритмије, глаукома и дијареје…
СЕНЗАЦИОНАЛНА ПОНУДА У TRAVELLAND-U: ПОРТО CARRAS УЗ ПОПУСТЕ ДО 52%
Исповест Београђанке која је преживела ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА! Добила га је НА БАЗЕНУ, ево шта су СИМПТОМИ
МАЈКЕ УКРАДЕНИХ БЕБА ПОТРЕСЛЕ СРБИЈУ: Шокантна Маркова исповест о "пијаци беба у болници Звездара"
Код људи који су оболели од ове ретке болести долази до мутације гена за транастиретин (TTR), а мутација даље доводи до такозваних нестабилних протеина, који за резултат имају поремећај функције главних органа у нашем телу.
Дијагностиковање ове болести је веома тешко, али уколико се не лечи може озбиљно да угрози здравље човека.
- Јавља се све отежанији самостални ход, прогресивне срчане слабости, суво око, глауком, бубрежна слабост након које неминовно долази дијализа, док ређе долази до можданог инфарка, епилепсије или деменције - каже проф. др Зорица Стевић из Клинике за неурологију Клиничког центра Србије.
У целој причи велику улогу игра постојање података о болести у породици јер се преноси генетски. Особа може, али и не мора да развије знакове и симптоме болести, а уколико се мутирани ген који узрокује болест наследи од једног родитеља – могућност да деца оболе је 50 одсто.
- Болест има велику учесталост у ендемским подручјима, конкретно међу породицама португалског, шведског, јапанског и бугарског порекла. Дијагностичко кашњење TTR-FAP је у просеку 4 године. Трајање болести варира просечно око 5 до 15 година, а то зависи од врсте мутације животног доба на почетку или ендемског или неендемског подручја. Због прогресивног тока пацијенте са TTR-FAP тешко је држати под контролом без учешћа специјализованог стручног искусног тима неуролога, кардиолога, офтамолога, нефролога и патохистолога – објашњава др Стевић.
Поражавајућа чињеница је да су у овом тренутку дијагностикована само два пацијента у Србији, а сматра се према статистикама, да би требало да их буде много више, поготово у насељеним местима која су близу границе са Бугарском.
У ОСАМ ГРАДОВА У СРБИЈИ РЕГИСТРОВАНИ КОМАРЦИ СА ВИРУСОМ ЗАПАДНОГ НИЛА: Ево који су то градови, и како да препознате симптоме вируса!
РАСХЛАДИТЕ СЕ, али ИПАК ОПРЕЗНО! Ево како да се најбоље ЗАШТИТИТЕ ОД ШТЕТНОГ ДЕЈСТВА КЛИМЕ
НАУЧНА ФАНТАСТИКА на факултету: Девојчица из Врања добиће прву вештачку руку израђену у Новом Саду!
Но, колико год подмукла, ова болест се лечи и то трансплантацијом јетре јер се TTR синтетише у јетри.
Осим јетре уколико је то потребно, може се урадити и трансплантација срца, али само код одабраних пацијената.
Такође, на располагању је и медикаментозна terappija која има за циљ успоравање прогресије болести.
Како се сазнаје, два пацијента из наше земље која болују од ове болести до септембра ће добити лек – у РФЗО покренута је процедура да се набави терапија.