ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Ситуација је алармантна, вакцинација ће се УСПОРИТИ! Шта је једина ствар која може да нас спаси?
Процес имунизације у Србији увелико је у току, а како су потврдили челни људи ковид амбуланти и болница, није мали број оних који су се заразили после вакцине
За разлику од већине земаља у Европи и свету, масовна вакцинација у нашој земљи тече у добром смеру, међутим стручњаци су оправдано забринути да ће имунизација бити ометена наглим скоком заражених.
Добро је познато да вакцину не могу да приме инфициране особе, а последњих дана све је више таквих лица.
НАЈАВЉЕНЕ ОСТАВКЕ КОМПЛЕТНОГ КРИЗНОГ ШТАБА! Кон прети: "Сви се повлачимо ако одбијете оштрије мере"
"НАДУВАН" СУКОБ: Др Гојковић проговорио о локдауну
ОТКРИВЕНА МАШИНА ДР КОНА! Ево шта вози - никад не бисте поверовали КОЈА кола су у питању (ВИДЕО)
То значи да, зависно од даљег повећања броја, ризикујемо да дођемо у ситуацију застоја имунизације. На то је недавно упозорио инфектолог проф. др Мијомир Пелемиш.
- Вакцина је брана у коју морамо да верујемо. Ако не будемо наставили да спроводимо епидемиолошке мере, биће нам угрожена и вакцинација. Људи ће се разболевати, а када су у акутној фази болести, они тада не могу да приме вакцину - истакао је проф. др Пелемиш и подсетио да морају да се поштују мере јер та прва доза не значи ништа.
Одлагање вакцинације
Будући да је потребно најмање месец дана од излечења до примања цепива, самим тим је јасно да све већи број оболелих у Србији ремети и одлаже процес масовне вакцинације.
О томе говори проф. др Тања Јовановић, професорка Медицинског факултета у Београду, вирусолог и чланица Кризног штаба за борбу против вируса корона.
- За оболеле се одлаже вакцинација. То је само једна страна проблема која угрожава процес вакцинације. Вакцину смеју да приме само здраве особе, које немају акутно инфективно обољење, укључујући и ковид 19. С обзиром на то да расте број оболелих у Србији, смањује се и број особа које смеју да приме вакцину - каже проф. др Јовановић.
Преоптерећност медицинског кадра
И епидемиолог др Предраг Кон је истакао је да је због ширења вируса угрожена вакцинација, али у погледу преоптерећности медицинског кадра.
- Исти људи који су били у црвеној зони сада раде на вакцинацији, немате друге људе, а не можете једно и друго. С друге стране, исцрпљеност је изван свих граница, не може то више да се толерише - нагласио је др Кон.
С тим је сагласна и професорка Јовановић. Она подсећа да је наш здравствени систем већ дужи период пренапрегнут великим бројем хоспитализованих особа са тешком клиничком сликом.
- И поред отварања две ковид болнице у Батајници и Крушевцу, потребе за хоспитализацијом полако почињу да превазилазе и њихове капацитете. Зато је потребно и даље ангажовање и других здравствених установа у збрињавању оболелеих од ковида. На тај начин се смањује број здравствених радника који су тренутно ангажовани у програму вакцинације - објашњава проф. др Јовановић.
Како каже, потребно још једном нагласити да је масовна имунизација приоритет свих приоритета.
- Посебно у условима када располажемо са довољном количином вакцина, што је у данашњем тренутку права привилегија. Свесни смо да једино тако можемо да успоставимо контролу над епидемијом у нашој земљи. Супротно, висока концентрација вируса у циркулацију доводи до повећања стопе мутације и потенцијалне опасности да се вирус толико промени да вакцинацијом нећемо успети да постигнемо задовољавајућу ефикасност то јест заштиту од инфекције - упозорава проф. др Јовановић.
И др Радмило Јанковић, заменик директора КЦ Ниш, упозорава:
- Могуће је заразити се после прве дозе вакцине и код оних типова вакцина где се имунитет спорије ствара, као код "Синофармове". Нешто иде брже код других вакцина. Једини магични кључ је масовна вакцинација, много масовнија него што је ова - каже др Радмило Јанковић.
Пажња, ковид прети и одмах по примању цепива
Процес имунизације у Србији увелико је у току, а како су потврдили челни људи ковид амбуланти и болница, није мали број оних који су се заразили после прве, па чак и друге дозе вакцине.
- То што сте добили прву или можда другу дозу вакцине или је можда прошао онај период после ревакцинације, не значи да нећете имати могућност да понесете вирус - рекао је директор КБЦ "Земун", проф. др Драгош Стојановић.
Последњих недеља лекари су скоро сваког дана упозоравали грађане да се не опуштају након вакцинације, те да је потребно да прође један одређен период како би организам створио заштиту.
- Сем попуштања опреза, има ту још један битан фактор, а то је да вакцина накратко обара имунитет и тада су људи заправо подложнији патогенима из спољне средине, него непосредно пре вакцинације. То је случај и са првом и са другом дозом вакцине. Имунитет накратко падне јер се организам тада заправо бори са убаченим антигеном и тиме постаје мање отпоран на све спољне утицаје - рекла је др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
Како су објаснили стручњаци, антитела су најбрже стварају код "Фајзерове" вакцине, нешто спорије код "Спутњика", док је код кинеског "Синофарма" понекад потребно да прође и три-четири недеље пре добијања неопходне заштите.
Брзина цепљења је кључна
Докторка Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије упозорила је да су се људи прерано опустили због солидног броја вакцинисаних, али и објаснила зашто је важно да се настави са убрзаним темпом масовне имунизације.
- У Србији је потребно вакцинисати вероватно још милион особа да би се сматрало да је значајно успорено ширење болести. Међутим, није у питању ни колико људи је потребно вакцинисати него колико брзо. Врло је важно да се поступак имунизације заврши у што краћем року. Да не допустимо да једном броју људи већ крећу да опадају антитела и да нестаје имунитет док се други вакцинишу. Онда и даље нисмо близу колективног имунитета - указала је др Гњатовић.