ЛЕКАРИ ЗБОГ ВРУЋИНА ИМАЈУ ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА! НАЈУГРОЖЕНИЈИ СУ МЛАДИ: Ове симптоме никако не игноришите
Кола Хитне помоћи цео дан довозе пацијенте у Специјалну болницу "Свети Сава", а неуролог ове установе др Татјана Голубовић, каже да има и младих и старих пацијената, као и да је обим посла повећан за чак 50 одсто у овим екстремним приликама.
- Увек кад су екстремне разлике у температурама, било да је превише топло или превише хладно, повећава се број пацијената са акутним можданим ударом. Овде долазе ургентни пацијенти са акутним можданим ударом, али и старија популација, тачније, пацијенти који су имали раније мождани удар и бројне друге болести. Иако немамо званичну статистику, према нашем осећају, обим посла повећан је за око 50 одсто ових дана - изјавила је јуче докторка Голубовић.
Симптоми можданог удара, односно шлога
Како наводи, симптоми са којима се најчешће пацијенти јављају су:
одузетост или слабост једне половине тела
искривљеност једне половине лице
проблем са говором и изговарањем речи, као и са разумевањем говора
- Међутим, то није све - истиче др Голубовић и додаје да има и оних који се јављу са симптомима:
вртоглавице
мучнине
повраћања
- То су, такође, симптоми акутног можданог удара. Јављају се и пацијенти са разним погоршањима старих тегоба, који су раније преживели мождани удар, као и пацијенти који су по овим врућинама колабирали и дехидрирали - каже др Голубовић.
Пацијенти у четрдесетим годинама најчешћи
Мождани и срчани удар не заобилазе ни младе ни старе у последње време.
- Најмлађи пацијенти у овом периоду имају око 40 година, међутим, најмлађи пацијент кога смо лечили била је тинејџерка од 19 година, а најстарија особа која је лечена овде био је пацијент од 115 година - каже др Голубовић.
Бројне су тегобе са којима се грађани јављају ових дана.
- Пацијенти који су имали мождани удар имају бројне интернистичке и друге болести попут хипертензије, па ту често долази до осцилације и варијације крвног притиска. Такође, и дијабетичари имају осцилације вредности шећера у крви, али су присутни и поремећаји срчаног ритма. У оваквим ситуацијама потребно је одмах да се јавите лекару - каже др Голубовић за РТС.
Како саветује др Голубовић, примарно је да се пацијенти придржавају свих прописаних мера заштите.
- Оно што је примарно за наше пацијенте, који су старије животне доби, је да по овим врућинама не излазе напоље, да бораве у расхлађеним просторијама, да се редовно хидрирају. То, наравно, важи и за млађе, али млађи су и здравији, условно речено. Чисто неке мере заштите, да се носи шира, лаганија, светлија одећа и обавезна хидратација - каже др Голубовић.
Врућине, повишен притисак и масноће - висок ризик за срчани и мождани удар
И неуролог др Алекса Пејовић најавио је да ће ове недеље бити много гора ситуација када су у питању неуролошки пацијенти.
Повишен крвни притисак у комбинацији са повишеним масноћама, али и лошом исхраном, стесним животом и без физичке активности добитна је комбинација за срчани или мождани удар.
- Високе температуре опасне су за нервни систем, ево рецимо, пркјуче у Ургентном центру је већина пацијената која је дошла заправо и тражила помоћ неуролога. Њихове тегобе могле су да се доведу са повишеном телесном температуром, односно амбијенталном, јер повишена амбијентална температура се доста испољава на здравље и то у виду срчаног и можданог удара - рекао је недавно др Пејовић на "Прва" ТВ.
Извор: Србија Данас/Блиц