Листе чекања у српским болницама УПОЛА КРАЋЕ него прошле године: Нови систем дао одличне резултате!
Централизована евиденција пацијената уведена је у новембру
Број пацијената који се налази на листи чекања за прегледе и операције преполовљен је у протеклих годину дана, показују подаци Републичког фонда за здравствено осигурање.
Прочитајте и:
Министарство здравља и Фонд формирали су новембра 2017. радну групу чији је основни циљ било уређење листа и креирање централизованог софтвера преко којих ће се оне ажурирати на дневном нивоу.
- Током тог процеса установили смо знатан број случајева да су се пацијенти понављали на листама или су били на листама више здравствених установа, а било је и оних којима операције уопште нису биле потребне. Данас су листе транспарентне, могу у сваком тренутку да се погледају на нашем сајту. На њима се налазе хитни случајеви, а раздвајају се контролни од дијагностичких прегледа - објашњава директорка РФЗО др Сања Шкодрић.
Њене наводе потврђује директор Института за ортопедско-хируршке болести "Бањица" др Зоран Башчаревић, који подсећа да ова установа на својој листи има чак 40 одсто укупног броја пацијената у Србији који чекају на ортопедски преглед или интервенцију.
- Током протекле четири године сваки пут смо успевали да број интервенција повећамо за између пет и осам посто, а ове године већ сада бележимо повећање од 27 одсто у односу на 2017. годину. Могуће је да ћемо до краја године обавити око 2.800 операција. Поређења ради, преосталих 40 здравствених центара годишње спроведе око 5.000 интервенција - каже саговорник.
За овакве резултате доктор као кључни фактор истиче и континуитет у снадбевању уградних материјала, разумевање од стране РФЗО и увођење ДСГ система.
- У Србији око 20.000 пацијената чека на ортопеда, а њих 9.000 је заведено код нас, сви хоће на "Бањицу". Међу њима је највише људи који чекају на уградњу вештачког колена, отприлике 5.800 пацијената, док преостали чекају на уградњу кука. У просеку нов кук се чека око две, а на колено око три до три и по године - објашњава др Башчаревић.
Начелник клинике за кардиохирургију КЦС др Светозар Путник поручује да су листе мање јер се отварају нови здравствени центри, као што је случај у Нишу и Ужицу.
- У нашој земљи, када говоримо о кардиохирургији у нашој земљи, највећи број људи чека на уградњу бајпаса и операцију срчаних залистака, а када је у питању кардиологија, највише њих чека коронографију срца - каже Путник.