ЛОЗНИЦА БРИНЕ О НАТАЛИТЕТУ: Пет милиона динара за 14 парова за вантелесну оплодњу
Уколико све буде како треба четрнаест парова из Лознице успеће поступком вантелесне оплодње (ВТО) да постану родитељи захваљујући подршци Града Лознице.
Надлежна комисија одобрила је недавно још пет поднетих захтева па је, са претходно одобрених шест у јулу и три у августу, укупно њих четрнаест добило по максималних 350 хиљада динара за ВТО у земљи или иностранству.
Хиљаде вакцина искоришћено у Моравичком округу: Жестока борба против грипа, потребне нове дозе цепива
МИЛИЧИНА СЕСТРА ОТКРИЛА СВЕ ДЕТАЉЕ НЕСТАНКА ДЕВОЈКЕ (25): Сама се одвезла до Ургентног центра
"МОГУЋ ЈЕ ПОРАСТ БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ" Др Јанковић: "Тренутно је најбитније поштовати све донете мере"
Из Одељења за друштвене делатности кажу да им је од предвиђених пет милиона динара, колико је у овогодишњем буџету обезбеђено за ову сврху, остало сто хиљада и очекују да у градској каси и у наредној години за ВТО буде одвојен исти, ако не и већи износ јер се показало да је оваква подршка потребна.
Право на накнаду трошкова ВТО имају парови са пребивалиштем у Лозници, жене које нису навршиле 45 година у моменту подношења захтева, нису рађале, имају проблем са примарним стерилитетом, али и секундарним, односно после првог детета нема друге трудноће. После одлуке државе да све парове који испуњавају републичке услове неограничено финансира у Лозници шансу да преко ВТО постану родитељи имају и парови који не испуњавају услове за ту процедуру преко Републичког фонда за здравствено осигурање.
Лознички парови који су добили подршку града углавном ће ВТО покушати ван Србије пошто у нашој земљи нису имали успеха. Имају дванаест месеци за ВТО и да о томе обавесте градску управу, а доносећи рачуне са клиника у које су ишли оправдаће добијена средства. О расписивању првог јавног позива за накнаду трошкова ВТО из буџета града за ову годину Градско веће је одлучило средином јуна, тако да је за само три месеца утрошен предвиђени новац из градске касе.
Проблем да се природним путем оствари као родитељи има сваки шести пар на територији Лознице, а захваљујући подршци града њих четрнаест могло би у наредном периоду да размишља о креветцу и пеленама.