"МАГЛА У ГЛАВИ" НЕПОЗНАТА ЛЕКАРИМА! Корона оставља трајне последице: Може нарушити лепоту и многе оставити без косе
Сад ћете знати макар због чега вам је збрка у глави. А и због чега вам опада коса. Све је то због корона вируса.
Бескрајно дугачком низу последица које оставља вирус КОВИД-19 аустралијски научници придодали су још неколико: умор, смушеност, ожиљке на плућима, опадање косе. Како су утврдили, оне последице могу се задржати дуго након што прележите корону, а у неким случајевима и трајно.
ГДЕ МОЖЕМО БЕЗ ИКАКВИХ ОГРАНИЧЕЊА? Тачан списак приступачних држава за Србе, још једна земља нам подигла рампу
АРКАНОВО ТАЈНО ОРУЖЈЕ! Свако ко би је чуо, увукао би му се страх у кости
За непун сат породица Ђорђевић је остала без ичега: У пожару су страдале животиње, сено и сви објекти (ВИДЕО)
За већину оболелих, кажу они, најгора ствар јесте што месецима после болести имају нешто што описују као маглу у глави. Тај термин, међутим, како признају и сами научници, нико сасвим не разуме.
Аустралијски пацијенти обухваћени овим истраживањем махом су млађи, здрави (док нису добили корону) и у форми.
Лекари болнице "Свети Винсент" истражују дугорочне последице корона вируса, а посебно их брину запаљења и ожиљци на плућима. неколико месеци након што пацијент победи вирус. Дејвид Дарли, стручњак за респираторне болести, каже да се ти ожиљци на снимцима виде као мутне, беле мрље.
Др Татјана Радосављевић, наш познати пулмолог, наглашава да је КОВИ-19 нова болест и да засад знамо само симптоме, али се мало зна о последицама:
- Имамо велики прилив пацијената који су прележали корону. Свима њима треба приступити индивидуално, али оно што већина треба да уради су скенери плућа, крвне слике, лабораторијске анализе, ЦРП анализе, утврђивање нивоа Д-ди мера...КОВИД је системска болест и напада многе органе. Ништа се још не може тврдити са сигурношћу, али оно што претпостављам и ја из професионалног искуства, а и стручњаци широм света, јесте да се све то врати у нормалу за пола године до годину дана. Оно што хје до тада битно је да се пацијенти не напрежу. Ипак, не би требало ни да буду везани за кревет. Дакле, пратити свој ритам и не напрезати се, а бити активан.
Др Радосављевић каже да својим пацијентима препоручује вежбе дисања. То значи да што мише више грудни кош, а самим тим и плућа.