"MAGLA U GLAVI" NEPOZNATA LEKARIMA! Korona ostavlja trajne posledice: Može narušiti lepotu i mnoge ostaviti bez kose
Sad ćete znati makar zbog čega vam je zbrka u glavi. A i zbog čega vam opada kosa. Sve je to zbog korona virusa.
Beskrajno dugačkom nizu posledica koje ostavlja virus KOVID-19 australijski naučnici pridodali su još nekoliko: umor, smušenost, ožiljke na plućima, opadanje kose. Kako su utvrdili, one posledice mogu se zadržati dugo nakon što preležite koronu, a u nekim slučajevima i trajno.
GDE MOŽEMO BEZ IKAKVIH OGRANIČENJA? Tačan spisak pristupačnih država za Srbe, još jedna zemlja nam podigla rampu
ARKANOVO TAJNO ORUŽJE! Svako ko bi je čuo, uvukao bi mu se strah u kosti
Za nepun sat porodica Đorđević je ostala bez ičega: U požaru su stradale životinje, seno i svi objekti (VIDEO)
Za većinu obolelih, kažu oni, najgora stvar jeste što mesecima posle bolesti imaju nešto što opisuju kao maglu u glavi. Taj termin, međutim, kako priznaju i sami naučnici, niko sasvim ne razume.
Australijski pacijenti obuhvaćeni ovim istraživanjem mahom su mlađi, zdravi (dok nisu dobili koronu) i u formi.
Lekari bolnice "Sveti Vinsent" istražuju dugoročne posledice korona virusa, a posebno ih brinu zapaljenja i ožiljci na plućima. nekoliko meseci nakon što pacijent pobedi virus. Dejvid Darli, stručnjak za respiratorne bolesti, kaže da se ti ožiljci na snimcima vide kao mutne, bele mrlje.
Dr Tatjana Radosavljević, naš poznati pulmolog, naglašava da je KOVI-19 nova bolest i da zasad znamo samo simptome, ali se malo zna o posledicama:
- Imamo veliki priliv pacijenata koji su preležali koronu. Svima njima treba pristupiti individualno, ali ono što većina treba da uradi su skeneri pluća, krvne slike, laboratorijske analize, CRP analize, utvrđivanje nivoa D-di mera...KOVID je sistemska bolest i napada mnoge organe. Ništa se još ne može tvrditi sa sigurnošću, ali ono što pretpostavljam i ja iz profesionalnog iskustva, a i stručnjaci širom sveta, jeste da se sve to vrati u normalu za pola godine do godinu dana. Ono što hje do tada bitno je da se pacijenti ne naprežu. Ipak, ne bi trebalo ni da budu vezani za krevet. Dakle, pratiti svoj ritam i ne naprezati se, a biti aktivan.
Dr Radosavljević kaže da svojim pacijentima preporučuje vežbe disanja. To znači da što miše više grudni koš, a samim tim i pluća.