ОПАСАН ВИРУС СЕ ШИРИ СРБИЈОМ! Оболела БЕБА из Новог Пазара, а овде је НОВО ЖАРИШТЕ
Мале богиње су се из Београда преселиле по читавој Србији, а најновији случај оболевања забележен је 18. априла код бебе од 16 месеци из Новог Пазара, док је истог дана пријављена и епидемија у Јужнобанатском округу
Према последњим подацима, пријављена су укупно 63 случаја морбила на територији Србије у току ове године. Из недеље у недељу, показују подаци Института "Батут", број заражених овим опасним вирусом наставља да расте!
У оквиру ове епидемије у Јужнобанатском округу регистровано је 7 случајева оболевања од морбила, а оболеле особе су узраста од 15 до 48 година. Четири су невакцинисане, а три непознатог вакциналног статуса, објавио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
И оболело дете из Новог Пазара је неваксинисано.
Почетком фебруара 2024. године су регистровани први случајеви морбила у Србији, а 22. фебруара 2024. године пријављена је епидемија морбила у граду Београду, а 18. априла и на територији Јужнобанатског округа.
Вирус се проширио по целој Србији, највише оболелих у Београду
- Уз спорадично јављање на другим окрузима - Јужнобачки, Сремски, Севернобанатски, Борски, Колубарски, Пчињски, Нишавски, Рашки) пријављена укупно 63 случаја морбила на територији Србије - наводи "Батут.
У узрасту до 20 година је 43 одсто оболелих, а 57 одсто је у узрасту преко 20 година живота, при чему је 86 одсто оболелих невакцинисано или са непознатим вакциналним статусом.
Највише оболелих и даље је у Београду, у којем је пријављена епидемија 22. фебруара. Морбиле су потврђене и у Новом Саду, Старој Пазови, Бору, Ваљеву, Мионици, Врању..
У Јужнобанатском округу оне су откривене 5. априла, када су потврђена четири случаја два у Панчеву и по један у Ковину и Ковачици, а најновији извештај показује да је овај округ постало ново жариште.
Симптоми
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до:
- појаве повишене телесне температуре
- секреције из носа
- кашља
- конјунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
- Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
- скока телесне температуре (преко 40°Ц)
- појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
- оспе се потом шире на труп и екстремитете
- Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус а да тога није ни свесна!
Компликације
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
- запаљење плућа (пнеумонија)
- запаљење средњег уха
- дијареја
- запаљење мозга
- губитак вида
- Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60% случајева смртних исхода настаје управо због ове компликације!
Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода.
Мале богиње једне су од најзаразнијих инфекција, успешно се превенирају MMR вакцином.
Извор: Србија Данас/Блиц/Љубинка Рачић Ђокић