ЗБОГ ОВЕ ФРЕСКЕ ЧАК СУ И ТУРЦИ ПОЧЕЛИ ДА СЕ КЛАЊАЈУ СВЕТИЊИ У МАНАСИЈИ: За ово чудо из манастира још нико нема објашњење
Манастир је више пута страдао, а 1474. године остао је без звона.
На територији Поморавског округа, у близини Деспотовца, налази се манастир Манасија, најзначајнија грађевина која припада такозваној "Моравској школи".
ВОДОСТАЈ РЕКЕ ЈЕ НИЖИ, ЗНАТЕ ЛИ ШТА ТО ЗНАЧИ? Човек из тима који тражи Матеја открио НОВЕ ДЕТАЉЕ
ПОЗИВ ЗА КРАГУЈЕВЧАНЕ ДА УЖИВАЈУ У ВЕЧЕРИ МУЗИКЕ: Композитор Дејан Крсмановић вечерас у UMMUS
ДОБРА ВЕСТ ИЗ КРАГУЈЕВЦА: Опада број оболелих заражених корона вирусом
Манасија је задужбина деспота Стефана Лазаревића чије се мошти налазе у јужном делу цркве, испод беле мермерне плоче.
Изградња ове светиње започета је 1407. године, а завршена је 1418. Како се манастир налази покрај реке Ресаве, тако је добио и друго име - манастир Ресава, а архитектонски узори за градњу били су Љубостиња и Раваница.
Манасију окружује 11 кула које су повезане одбрамбеним зидовима, једино је Деспотова кула изузетак, јер се у њу не може ући са бедема.
Манастир је више пута страдао, а 1474. године остао је без звона.
Црква која се налази у манастирском насељу посвећена је Светој Тројици, а живопис који се сврстава у најлепше у целој Србији радили су најбољи солунски мајстори.
Остало је забележено да су Турци, освојивши Манасију, “светитељима поизбадали очи, зидове изгребли и велику скаредност причинили”. Али, кад су дошли до фреске Архангела Михаила у намери да униште његов лик, он се, вели предање, указао пред њима, па су Турци уплашени од онога што виде, одустали од скрнављења. Отуд је један од очуваних ликова на фрескама управо лик архангела Михаила.
Манасија је позната по такозваној “Ресавској школи”, центру за преписивање и украшавање књига по начелима Константина Филозофа.