МЕСТО ГДЕ ЖИВЕ ПЛАНИНСКЕ ЗВЕРИ: Једно од омиљених српских места постало прави "РАСАДНИК МЕДВЕДА"
Планина Тара и њене раскошне шуме природно су станиште за мрке медведе.
У скривеним шумама и кањонским деловима Таре живи око 60 јединки, млађи понекад уопште не падају у зимски сан.
Узбуна на руској Чукотки: Десетине гладних медведа дошло до села
ОД ПОЧЕТКА ПАНДЕМИЈЕ У ШУМАДИЈИ ВИШЕ ОД 20.000 ЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ: За 24 сата забележен пораст новооболелих
КАД ТИ МЕДВЕДИ ЛУПАЈУ НА ВРАТА: Једно мирно вече прекинула несвакидашња туча у дворишту (ВИДЕО)
Овај српски туристички бисер сматра се својеврсним расадником ове ретке заштићене врсте, а према подацима који су добијени на основу моноторинга, на Тари тренутно живи око шездесет мрких медведа.
- Тешко је презицно утврдити њихову бројност, јер снимци које имамо са хранилишта су махом ноћни, а они немају шару на леђима, попут на пример ракуна, тако да не знате да ли се ради о истој или различитој јединики. Оно што утиче на бројност мрких медведа на Тари свакако су огромна нетакнута шумска пространства и скривени кањонски предели, где они могу да живе неометано од стране човека - рекао Бранко Безаревић из НП Тара.
Моноторинг мрких медведа на Тари у већем обиму обавља се од 2013. године и тренутно је постављено 17 камера, а на основу тих снимака запослени у Национланом парку добили су преко потребне податке о њиховим навикама и начину живота на планини. Маркирано је преко десет јединки, а неки од њих носе имена Милица, Ђуро.
- Женке са младунцима су поприлично територијлне, док остали медведи могу днвено да пређу чак и око 60 километара. Дешава се понекад и да пређу границу, али се пред зиму врате "кући". Мрки медведи не падају баш у потпуни зимски сан, да се не дижу до пролећа, некад се деси да млађе јединке уопште не нађу место за свој брлог и остану будне преко зиме - каже Бранко.
На Тари постоје три активна хранилишта на које се медведима, али и другим дивљим животињама износе кукуруз и остаци угинулих дивљих животиња. Ове зиме нису примећени трагови медведа у снегу, па се претпоставља да је већина њих ипак у зимском сну, а они будни добро скривени. Ипак, ако вас пут наведе на једну од најлепших српских планина водите рачуна на табле упозорења и пратите путоказе, јер вам у супротном у сусрет можда може дошетати - мрки медвед.
Уколико се то ипак догоди дајте медведу довољно простора да настави свој пут, никако га не нападајте и ни у ком случају не бацајте камење на њега, саветују стручњаци.
- Ако вам медвед долази у сусрет, а није вас приметио, учините се препознатљивим -говорите мирно и полако се повлачите. Када примети људско присуство медвед ће се највероватније одмах повући, но ипак наставите пратити његово понашање. Ако наиђете на медведа у непосредној близини,посебно ако је то женка с младунцима зауставите се, останите смирени те се полако повлачите назад без наглих покрета и вике - поручују из НП Тара.