Окончана ДРАМА: Ево шта се десило са српским ђацима који су остали ЗАРОБЉЕНИ у Шпанији
Екскурзија се претворила у пакао
Шпански партнери туристичке агенције "Б2Р" из Београда уплатили су данас новац за смештај гимназијалаца Девете београдске гимназије у Љорет де Мару. Неколицина њих се, пре саме уплате, вратила за Београд.
Прочитајте и:
- Ђаци дали 20 евра за преноћиште, слали потресне поруке родитељима: Умало ТУЧА, интервенисала полиција!
- Ученицима из Србије екскурзија у Шпанији претворила се у ПАКАО! ОВА порука министра МЕЊА СВЕ!
- Туристичка агенција није уплатила смештај?! Огласило се и министарство: Летовање у Шпанији организовала професорка!
- Новац је уплаћен и деца су остала у хотелу, изузев њих седморо, којима су родитељи данас платили авионске карте за повратак у Србију - потврдио је Расим Љајић, министар трговине, туризма и телекомуникација, који је додао да је инспекција била у агенцији "Б2Р" и обавила свој део посла.
Пре оваквог расплета, гимназијалци су у Шпанији преживели праву драму. Наиме, њих 106 су кренули на путовање, које је Снежана Мартић, професорка Девете београдске гимназије, у приватној режији организовала са ученицима и њиховим родитељима. По доласку у хотел у шпанском летовалишту Љорет де Мар, ђаци су схватили да су преварени и практично покрадени - паре које су дали за ово путовање уопште нису уплаћене пружаоцима услуга.
Скоро читав дан преварена деца провела су у холу хотела, а према речима њихових родитеља, тражено им је да својим новцем плате преноћиште.
Министар Љајић каже да је професорка вероватно правила аранжман по приватној основи с особом која је ђаке дочекала у Шпанији, а којој је у међувремену одузета лиценца за рад у туризму.
- Тај човек, како би реализовао путовање до краја, нашао је туристичку агенцију "Б2Р", која има лиценцу - каже он и додаје да је туристичка инспекција у току дана била у овој агенцији и да ће у даљем поступку бити одлучено шта ће бити с агенцијом, а вероватно их очекује одузимање дозволе.
Да се овакве преваре више не би дешавале, Љајић наводи да приликом бирања туристичких аранжмана мора да постоји свест код грађана.
- Људи морају да воде рачуна са ким склапају послове, као и какве уговоре потписују о путовању, исто као што морају да пазе ко ће да им лечи децу. У овом случају, родитељи уговор и немају, већ само признаницу да су дали паре и ништа више - каже он, додајући да би нови закон о туризму требало да уведе ред у пословању агенција.
- У Србији постоји 560 агенција и исто толико субагената, а то апсолутно није сразмерно броју становника. План је да се новим законом пооштре услови за обнављање лиценци, али и повећа износ депозита, полиса осигурања, као и сам депозит за оснивање туристичких агенција, који ће бити око 10.000 евра - каже Љајић и додаје да ће закон најкасније бити усвојен на јесен.
Поред тога, свим грађанима ће на сајту Министарства биће доступне информације о свакој туристичкој агенцији, која неће нужно изгледати као црна и бела листа, али ће за сваку појединачно писати коју врсту лиценце има, да ли је раније било примедби туриста на њихов рад, да ли су подношене пријаве и слично.
Министарство просвете је саопштило да ни школа у којој је професорка Снежана Мартић запослена, као ни министарство, не могу преузети никакву одговорност за превару јер је професорка путовање организовала у сопственој режији, као и да ће против ње бити покренут дисциплински поступак. То је потврдио и Дејан Јосиповић, директор Девете београдске гимназије, који каже да ова школа не организује екскурзије током распуста.