МИШЉЕЊА СУ ПОДЕЉЕНА: Ево да ли треба држати прозоре затворене целог дана током несносних врућина
Када температура напољу порасте, а ви немате климу, да ли је боље да прозори буду широм отворени или затворени цео дан?
Мишљења су подељена. Неки кажу да је пожељно да отворите прозоре и пустите што више ваздуха унутра, док други мисле да ако желите да се заштитите од несносне врућине, боље је да прозори буду затворени. На крају крајева, избор зависи углавном од личних преференција.
Поставља се питање да ли је штетно да нам прозори буду затворени баш цео дан?
КАДА СТРЕС УЗМЕ ДАНАК СТРАСТИ! Сваки ПЕТИ СРБИН због ОВОГ има проблеме са ерекцијом - постоји ПРИРОДНО решење
ОРГАНИЗОВАНЕ БАНДЕ КРАДУ АУТОМОБИЛЕ ТУРИСТИМА У ГРЧКОЈ? Србима "мистериозно" нестају возила, пресело им летовање
УЖИВО ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Колапс на Гостуну у ОБА смера, чека се и до сат и по времена (ФОТО)
Редовна вентилација просторије је важна у било које доба године
Истраживања показују да се квалитет ваздуха, посебно у мањим просторима (кућна канцеларија, чак и у спаваћим собама!) брзо погоршава. У студији која је испитивала квалитет ваздуха у спаваћој соби, у већини случајева измерени нивои ЦО2 значајно су премашили препоручене вредности. У неким случајевима били су и до 75% већи!
Лош квалитет ваздуха не утиче негативно само на ваш сан, већ и додатно нарушава ваше опште здравље и благостање, радну ефикасност и концентрацију.
Истраживачи са Њујоршког медицинског универзитета проучавали су две последње ставке. Они су, наиме, окупили 24 здраве одрасле особе у затвореној просторији и тестирали њихову способност за доношење одлуке на различитим нивоима концентрације угљен-диоксида. Анализом добијених резултата, истраживачи су открили да висока концентрација овог природног гаса значајно успорава мисоне процесе добровољаца.
За референцу: ниво угљен-диоксида напољу је око 380 на милион честица, али ниво у затвореном простору може бити много већи (због дисања) – у пренатрпаним канцеларијама или салама за састанке ниво често достиже 1.000, а понекад и 3.000 на милион честица, кажу истраживачи.
Наравно, не смемо заборавити да су у ваздуху присутни и други загађивачи, а ни чињеницу да већа влажност ваздуха чини топлоту још непријатнијом, што такође може отежати одржавање концентрације.
Шта се најчешће препоручује на врућини?
Звог свега наведеног важно је да кућа или стан буду добро проветрени чак и када температуре порасту. Затварање прозора и спуштање ролетни током целог дана пожељно је само када нико није кући.
Ако пак проводите већи део дана у свом дому, већина стручњака препоручује да се прозори отварају неколико пута дневно (најмање по 5 минута) чак и када је напољу веома топло. Идеално је да направите промају и након тога одмах затворите прозоре да бисте се заштитили од врућине.
Када нас ухвати топлотни талас, оптимално је проветравати у раним и још хладним јутрима и у касним вечерњим сатима, али и током ноћи. У осталим периодима пожељно је да прозори буду затворени, посебно они који су изложени директној сунчевој светлости.
БОНУС ВИДЕО: Туча на новом ауто-путу у Црној Гори