ГОЛИЈА СКРИВА ЈЕДНО ОД НАЈМИСТЕРИОЗНИЈИХ МЕСТА У СРБИЈИ: Ово језеро се назива и "СВАТОВСКО" због трагедије која се ту десила
На предлог Републичког завода за заштиту природе Србије 1966. године донето је Решење о стављању под заштиту Дајићког језера
Голија не само да је богата шумама, него и правим природним бисерима јер је на њеним пропланицима скривено неколико планинсиких ледничких језера, који су права природна оаза на преко хиљаду метара надморске висине.
СИН (14) ДРАГАНА ШУТАНОВЦА СЕ ВАКЦИНИСАО ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: "Он је сам желео, ја сам потписао" (ФОТО)
ПРЕОБРЕЖЕЊЕ ДОНЕЛО ПРОМЕНУ ВРЕМЕНА? Огласио се метеоролог Ђурић - температуре у септембру таман за море (ФОТО)
СНИМАК КОЈИ ЈЕ ЗГРОЗИО ЈАВНОСТ: Младић малтретирао баку у старачком дому, немоћна жена тражила ПОЛИЦИЈУ (ВИДЕО)
Једно од њих је и Дајићко језеро у истоименом селу, нема обале већ га окружује специфична тресава која се угиба под ногама.
- Језеро се пуни захваљујући атмосферским падавинама, кишом и отапањем снега, па његова велилчина често зна и да варира. Има и свој каптирани извор који се налази преко пута. Промена водног режима, еколошки услови и микроклиматски параметри интезвирали су еутрофикацију језера, која је условила настанак специфичне тресавске вегетације. У самом језеру је изузетно богата вегетација, али и налазе се и ретке врсте инсеката. Купање у њему није дозвољено - изјавио је за РИНУ Милоје Остојић из ТО Ивањица.
Први пут у списима спомиње се у током истраживања Јосифа Панчића, Недељка Кашанина и Јована Цвијића. Овај локалитет скривен у четинарској шуми током године обилазе бројни посетиоци из земље и иностранства, а осим што је посебно по лепоти Дајићко језеро издваја се од осталих и по легендама које су везане за његово постојање.
- Легенда каже да су путем поред језера пролазили сватови, а барјактар је скренуо са пута и сви су упали и воду и утопили се, по томе језеро неко назива и сватовско. Друга легенда каже да је у језеру живело чудовиште, које су мештани убили и у језеру је од крви била црвена вода. Позвали су свештеника који очиато молитви и вода се рашчистила, па је тако оближње село добило име Беле воде - рекао је Милоје.
Митови и легенде нераздвојиви су део фолклора Голије, а једно од народних предања говори о два побратима Рајку и Јанку, који су се кладили ко ће пре да изнесе повећи камен на врх Голије.
- Рајко је брзо носио свој камен и близу врха се спотакао и испустио га и камен је пао у поток. Јанко је полако носио свој камен, али је сигурно стигао до врха. Отуда се врх Голије зове Јанков камен, а поток у који се откотрљао Рајков камен мештани називају Рајков поток- прича Милоје.
На предлог Републичког завода за заштиту природе Србије 1966. године донето је Решење о стављању под заштиту Дајићког језера – тресаве као природне реткости и природног споменика геоботаничког карактера на површини од два хектара на северозападу Голије.