Мокро лишће на путу опасно као СНЕГ! Ако због њега доживите УДЕС, добићете ОДШТЕТУ - осим у ДВА СЛУЧАЈА
Пут кочења по влажном лишћу скоро 27 метара
Иако је јуче и прекјуче падао снег, у већини крајева Србије не први пут ове године, календар каже да зима још није почела. Уобичајене јесење прилике с краја новембра возаче су изложиле још једном ризику.
У Србији се на сахранама ЈЕДЕ И ПИЈЕ: Ево одакле потиче овај бизарни обичај и ШТА ЗНАЧИ!
Велике количине опалог лишћа, наквашеног сезонским сипећим кишама, опасне су колико и снег! Чест су узрок саобраћајних несрећа, због чега се наметнуло и питање одговорности у саобраћају.
Колика је опасност за возаче илуструје податак о томе да пут кочења при брзини од 50 км/х по влажном лишћу износи око 27 метара, док је кочење на влажном коловозу готово три пута краће - нешто више од 11 метара.
Ко је крив?
Према прописима, путари су дужни да отклоне све потенцијалне узроке несреће, па и лишће. Уколико то не учине, а докаже се да је до удеса дошло управо због лишћа на путу, дужни су да надокнаде штету.
Да би се одштета издејствовала, неопходно је позвати полицију, чији ће записник са увиђаја послужити као доказ. У случају да се одштета не исплати добровољно, преостаје могућност подизања тужбе.
Ипак, постоји и зачкољица. Закон налаже да возач прилагоди брзину условима саобраћаја, стању на путу и временским условима, због чега се возач тешко може оправдавати тиме да лишће није уочио. Такође, у случају да се удес догоди ноћу, због смањене видљивости возач је дужан да додатно смањи брзину и буде још опрезнији. Због те две ствари, процењује се да би суд поделио одговорност - и на возача и на путаре.