"Муж ми има антитела на корону, а није ни кинуо": Жена из Србије изнела доказ да су суперклицоноше свуда (ФОТО)
Колико је оваквих случајева у свету и код нас?
Темпиране бомбе, тихи преносиоци, суперклицоноше или једноставно асимтоматски случајеви нису нова и неуобичајена појава када је реч о корона вирусу. Да то није тако редак случај показује и једна објава на друштвеној мрежи Твитер.
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
ЈАСНО И ПРЕЦИЗНО ЗАМИСЛИТЕ ЖЕЉУ! У ПОНОЋ ПОГЛЕДАЈТЕ У НЕБО: Ноћ уочи Крстовдана је чаробна и испуњава све
МЛАДИЋ ИЗ БЕОГРАДА ЈУНАК ДАНА: Усред невремена својим гестом одушевио је све! (ФОТО)
Једна жена је на свом Твитер профилу подели са пратиоцима вест да њен муж има антитела на корона вирус, а да притом није имао никакве симптоме.
- Муж ми има антитела на корону. Нит кинуо, нити се закашљао, а температура ни у пролазу - написала је она.
Самим тим што има антитела значи да је прележао корона вирус, а како није имао никакве симптоме може да се сврта у групу тихих преносиоца.
Како је објаснила, он је за висок број антитела сазнао јер је требало да има неку другу интервенцију.
- Биће да сам имала и ја, не одвајамо се од почетка короне. Ићи ћу и ја себе да проверим - написала је ова корисница Твитера у даљој преписци са пратиоцима.
Међу коментарима су се нашли и други асимптоматски случајеви, што само још једном показује колико је битно да се чувамо јер не знамо ко је клицоноша, а ко није.
- Ја сам имао корону, моја жена не. Кад неко нема симптоме, а то је већина, концентрација вируса на слузокожи је јако мала, а узимање бриса је темељније од пољупца - један је од коментара.
Онда се јавио још један случај: "Ево управо колегиница сазнала исто данас. Негативан тест, није имала корону, а има антитела".
Најопаснијих 48 сати
Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је раније да је корона вирус најопаснији 48 сати пред крај инкубационог периода и на почетку појаве симптома, јер оболели не мора да има индикације Covid 19, а може лако да зарази друге.
- Инкубација је период између доласка у контакт са вирусом до момента испољавања инфекеције. Код ове инфекције човек је најопаснији пред крај инкубационог периода и на почетку, јер тада не испољава никакве симптоме, али може да зарази друге - рекла је она.
Како је истакла, постоји зачајан проценат особа, који немају никакву симптоме, што је познато у епидемиологији.
- То можемо да посматрамо са два аспекта, један је да ту особу посматрамо као потенцијалну темпирану бомбу која није свесна да у себи носи вирус и око себе несметано шири инфекцију. Са друге стране, добра ствар је да су многе особе кроз тај асимптоматски ефекат стекле имунитет и полако граде наш колективни имунитет. Битно је да се нагласи да особе која има минималне симптоме, или их уопште нема, шири инфекцију - објаснила је др Кисић Тепавчевић раније.