НА ДАНАШЊИ ДАН! Последња европска битка у Другом светском рату: Овако су Срби и Руси згромили Немце
Заповедник армије "Е", генерал-пуковник Александар Лер потписао је акт о безусловној капитулацији његових трупа.
Југословени су згромили Хитлерове есесовце и савезнике у битки код Пољане, последњој европској битки у Другом светском рату, уз активно учешће совјетских официра, рекао је експерт руског војно-историјског друштва Никита Буранов.
ДАНАС ЈЕ ПРАЗНИК СВЕТОГ ПРОРОКА ЈЕРЕМИЈА: Строго се поштују обичаји, а ово НИКАКО не смете да урадите!
Данас вртоглава 33 степена, а онда следи ВРЕМЕНСКИ ОБРТ: Детаљна прогноза за наредне дане НАЈАВЉУЈЕ НЕПОГОДЕ
"ДР НЕСТОРОВИЋ И ЈА СЕ СКОРО УОПШТЕ НЕ РАЗЛИКУЈЕМО": Др Кон о односу са пулмологом о коме прича ЦЕЛА СРБИЈА
Битка код Пољане (14-15 маја 1945. године) је последња велика битка Другог светског рата у Европи. Народноослободилачка војска Југославије, састављена из партизанских одреда, стала је на пут немачким снахама и савезничким националистичким формацијама, које су покушале да се пробију у сектор под окупацијом америчких трупа, како би избегли предају југословенским или совјетским официрима.
- Совјетски официри и инструктори током рата су премештени у партизанске одреде на територију Југославије, где су обучавали савезнике, формирали и усавршавали војну структуру Народноослободилачке војске Југославије. То је помогло да изађу као победници из битке на Пољани - рекао је Буранов.
Историчар објашњава да су у пролеће 1945. године немачке снаге на територији Југославије разбили југословенски партизани, стога је заповедник армије "Е", генерал-пуковник Александар Лер потписао акт о безусловној капитулацији његових трупа.
- Међутим, поједине немачке јединице нису се повиновале, и 14. маја удружиле су се различите немачке снаге и покушале да се пробију на територију Аустрије и северне Италије, како би се нашли на територији под америчком окупацијом с циљем да се њима предају - истиче експерт.
Он додаје да су им се придружиле посебне формације националистичких покрета, тако да је групу чинило око 30.000 људи.
- Током рата, у Југославији је формирана широка мрежа 'илегалаца', Немци су у борби са партизанима били ослоњени на националистичке групе. Због тога су у свакој југословенској републици формирани и подржавани националистички и ултрадесничарски покрети - рекао је Буранов.
Према његовим речима, већина тих људи учествовала је у ратним злочинима и етничким чишћењима.
- Битка код Пољане почела је 14. маја 1945. године, када су групације пришле југословенским партизанима, који су били поставили кордоне на путевима и захтевале да им ослободе пролаз на запад. Након што су југословенске снаге категорички одбиле да то учине, почела је битка. Користило се ватрено оружје – пушке, митраљези, аутомати - објашњава историчар.
Буримов истиче да је Народноослободилачка војска Југославије извојевала коначну победу када су им у помоћ пристигли западни савезници на тенковима. Немци и националисти су се предавали или бежали у шуму, према западу. Губици нису били велики – страдало је 500-600 Немаца и националиста, а партизани око 100 људи.
Подсетимо, свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
ТРАКТОР ВОЗАЛИ ПО ПУТУ ОД ДРАГОГ КАМЕЊА: Становништво није ни слутило на каквом богатсву лежи село Рамаћа
Група ЕКСТРЕМНИХ ДЕСНИЧАРА окупила се испред мигрантског центра у Обреновцу (ВИДЕО)
ЗАРАЖЕНА РАДНИЦА ВРТИЋА у Власотинцу: Била сам 15 минута на послу пре него што сам сазнала да имам вирус
Столар Миле за само 4 дана НАПРАВИО 2.000 столица! Тим чином СВЕЧАНО ПРЕБАЦУЈЕ ПОСАО на свога сина, уз ОВЕ РЕЧИ
ПУСТИЊСКО ВРЕМЕ У СРБИЈИ: До краја недеље температуре до 34 СТЕПЕНА, стиже нам и ПЕСАК ИЗ САХАРЕ