НА ИНТЕНЗИВНОЈ НЕЗИ САМО НЕВАКЦИНИСАНИ И МУШКАРЦИ: Делта сој има пик на јачи пол, међу новозараженим их има чак 80 одсто!
Државни секретар Министарства здравља доктор Мирсад Ђерлек је истакао да су међу хоспитализованим пацијентима 80 одсто особе јачег пола
Делта варијантом корона вируса заражено је чак 90 одсто новоинфицираних, а на удару су се највише нашли мушкарци.
"ЗАДАВИЋУ ТЕ А ПРВО ЋУ ТИ СЛОМИТИ ЗУБЕ" Жртве насиља у Србији изложене вишегодишњем страху и живе у ПАКЛУ
ХИТНО ДА СЕ УСВОЈЕ НОВЕ МЕРЕ У СРБИЈИ! Прети катастрофалан сценарио као и прошле године - експлозија жаришта
"МАСА ЈЕ НАГРНУЛА СА ОБЕ СТРАНЕ, СВАКО ЈЕ ХТЕО ДА УЂЕ У АВИОН..." Огласио се српски пилот који је довезао авион из пакла Кабула
Државни секретар Министарства здравља доктор Мирсад Ђерлек је истакао да су међу хоспитализованим пацијентима 80 одсто особе јачег пола, а више од половине су мушкарци млађи од 35 година, који, притом, нису вакцинисани.
- Захуктава се четврти талас и праву снагу ћемо тек осетити. Око 80 одсто хоспитализованих су мушкарци, а заједничко им је то што су невакцинисани, углавном повратници с летовања или весеља, свадби, излазака, ноћних провода - рекао је Ђерлек и додао да заражени мушкарци најчешће имају средње тешку или тешку клиничку слику - рекао је Ђерлек.
Ова статистика можда и не треба да изненађује ако се у обзир узме чињеница да се овим поводом огласила и Светска здравствена организација, која је више пута наводила да мушкарци далеко чешће оболевају од короне него жене, а исто то показала је и статистика у Кини.
Кристијан Дорстен, познати немачки вирусолог, објаснио је да корона вирус чешће напада мушкарце због тога што жене имају јачи имунитет.
- Једноставно је. Жене имају јачи имунитет, и то захваљујући естрогену. Овај хормон подстиче рад имунолошког система и снажно делује против инфекција. С друге стране, мушки хормон тестостерон блокира имунолошки систем - објашњава он.
Дорстен додаје и да генетика у свему овоме игра велику улогу.
На лечењу од КОВИД у Клиничком центру Војводине у Новом Саду највише је пацијената од четврте до шесте деценије живота, а они који су у јединицама интензивне неге су искључиво невакцинисани - рекла је директорка центра Едита Стокић.
Стокићева је додала да је последњих дана број пацијената који су затражили помоћ због КОВИД повећан, али и да је већи број оних који се хоспитализују. Према њеним речима, тренутно је међу хоспитализованим највише пацијената који се налазе у доби између четврте и шесте деценије живота, а има и случајева да је више чланова исте породице на болничком лечењу.
- На лечењу је једна пацијенткиња која је била интубирана, а сада се лечи без респиратора, док је истовремено и њен муж на полуинтензивној нези. Имамо и две труднице на лечењу. Грубо речено, највећи број пацијената је невакцинисан или је примио само једну дозу. Ниједан пацијент који је на интензивној нези није вакцинисан - истакла је она и додала да је вакцинација једина мера превенције ширења болести, али и да је све више младих с тежом клиничком сликом.
- Преминуо нам је младић у раним тридесетим који није имао друге коморбидитете и није био вакцинисан - казала је Стокићева.
- Гени који су релевантни за имунолошко стање организма и који су одговорни за откривање изазивача болести кодирани су у X-hromozomima. Пошто жене имају два X-hromozoma, а мушкарци један, јасно је на чијој је страни предност - сматра вирусолог.
Он напомиње да ништа мање битан разлог нису и разлике у начину живота између жена и мушкараца.
- Није тајна да мушкарци често живе нездравије од лепших половина. Првенствено, већи број пушача чине мушкарци, а плућа која су нарушена овом лошом навиком су осетљивија на вирусе - закључује Дорстен.
Слично објашњење својевремено је дао и наш познати пулмолог др Бранимир Несторовић, који се осврнуо на статистичке податке да су у Кини више умирали мушкарци него жене.
Најновија студија која је спроведена у Енглеској показује да особе заражене делта сојем имају двоструко већи ризик од хоспитализације него особе заражене алфа варијантом, познатим као индијски сој корона вируса.
- Особе заражене делта варијантом (индијски сој) корона вируса имају двоструко већи ризик од хоспитализације у поређењу с људима који су инифицирани алфа варијантом (британски сој) - наводи се у студији која је објављена у научном часопису Ланцет.
Студија је спроведена на више од 40.000 случајева у Енглеској, између 29. марта и 23. маја 2021. Ризик од одласка у болницу због указивања хитне помоћи или ризик од пријема у болницу у року од 14 дана од инфекције делта сојем 1,5 пута је већи у односу на пацијенте који су били заражени алфа варијантом. Ово је уједно и прва студија која је упоредила разлике од хоспитализације између делта и алфа соја.
Гевин Дабрера, један од водећих аутора студије, рекао је да је ова анализа само потврдила претходне налазе да већи ризик од хоспитализације имају заражени делта варијантом корона вируса. Он напомиње и то да је већина случајева који су укључени у анализу била невакцинисана.
- Једно од тумачења је баш то што су они били пушачи. Кинези нису толико болесни као Европљани, али страховито пуше и то је било објашњење зашто је тај однос умрлих био два напрема један у корист мушкараца. У Европи је већа размера и још више мушкараца умире - објаснио је Несторовић и додао да је у Италији статистика била поражавајућа када је у питању чињеница да корона вирус више напада мушкарце.
- У Италији је у једном тренутку статистика била таква да је просечна старост умрлих била 81 годину, а од укупног броја преминулих 72 одсто су били мушкарци - рекао је Несторовић.
- мушкарац
- млађи од 35 година
- невакцинисан
- на кисеоничкој потпори
- има средње тешку или тешку клиничку слику
- заразио се на одмору у иностранству, ноћном проводу, весељу
Миљко Ристић, кардиолог, рекао је да ће се тек у наредном периоду показати да ли и зашто мушкарци више оболевају од делта соја, али и од короне уопште.
- Не могу сада са сигурношћу ништа да кажем. С обзиром да све те ствари посматрам с медицинског аспекта, сматрам да је потребно време да би се нека истраживања спровела и да би они који су за то стручни могли да дају суд о свему. Оно што сад могу да кажем јесте да је вакцинација сигурно једини излаз, нарочито и ова трећа доза, која, сигуран сам, никоме не може да штети - објаснио је Ристић.
Многобројна истраживања показују да начин живота утиче на то да мушкарци више оболевају од корона вируса.
СЗО под начином живота подразумева то да мушкарци много чешће конзумирају алкохол и цигарете од жена, па је у складу с тим обавила истраживање које је показало да 36 одсто одраслих мушкараца старијих од 15 година пуши, наспрам седам одсто жена, док мушкарци, у просеку, годишње конзумирају 11 литара алкохола, а жене две.