ЈЕЗИВО ПРЕДСКАЗАЊЕ?! На српским планинама окованим снегом НАЈЕЗДА ЗМИЈА, мештани верују да је ово лош знак
Чудна појава усред зиме.
Многе који су одлучили да новогодишње и божићне празнике проведу на планинама уживајући у природи изненадили су неочекивани посетиоци - змије.
Упркос снежним падавинама које су претходних дана оковале Голију, јучерашње високе температуре на површину су измамиле неочекиване госте. У селу Беле Воде мештани су снимили дугачку змију на путу.
ЕВО ШТА СВЕ ТРЕБА ДА УРАДИТЕ ЗА БОЖИЋ: Ови обичаји су преношени са колена на колено вековима и ваља их испоштовати данас
БЕЛИ ПОКРИВАЧ ПРЕКРИЋЕ СРБИЈУ У БОЖИЋНОЈ ВЕЧЕРИ! Ови делови земље ће први бити завејани, а ево кад стижу ЛЕДЕНИ ДАНИ
У ОВИХ 13 ЗЕМАЉА БОЖИЋ СЕ СЛАВИ СЕДМОГ ЈАНУАРА! Традиције и обичаји су свуда другачији, а сцене из Африке ће вас одушевити (ВИДЕО)
Сличан призор затекао је и људе на Златибору. Услед сунчаног и топлог времена змије које упадају у дубоки зимски сан неретко се преваре и пробуде из бурмације, зимског сна змија, мислећи да је пролеће.
"Ово је опасно"
Владица Станковић, чувени змијоловац открио је о чему се овде тачно ради.
- Сада је мало топлије него иначе, и ове временске прилике су такве да се змије буде из њихове бурмације, зимског сна. Исто је било и прошле године када их је топло време измамило. У овом временском периоду би требало да буде јачи минус - каже чувени змијоловац, преноси Курир.
Како објашњава змије иначе излазе из бурмације да би пиле воду, и то буде једном до два пута, али то сада није случај.
"Клима се променила"
- Током последње две године змије раније излазе из бурмације. То у неким случајевима може погубно да утиче на њих. Наравно, змије не могу да угину када је температура у плусу, али ако се деси изненадно захлађење и јак минус врло лако могу да угину ако се нису сакриле на место где температура не пада испод нуле - каже он.
Упркос томе, Владица каже да из његовог искуства због ових ситуација популација змија није угрожена.
- Температуре глобално расту, и то се осећа сада и код нас. Из године у годину температура се зими повећава. Људи не би требало да се боје ових змија које се пробуде зими, али не би требало ни да изазивају срећу. Змије су сада троме, успорене, слабије јер немају довољно енергије, јер је и даље довољно хладно да не могу да повећају своју телесну температуру - напомиње он.
Има их целе године, али...
- Лепо време измамило је и незване госте змије, на југозападној страни планине Златибор, које су својом појавом у јануару ипак изненадиле искусне планинаре. Змија у кањону има током целе године, и овај кањон је међу планинарима познат по томе, али заиста нисмо очекивали да их има у јануару, када је време њихове хибернације - рекла је Љиљана Васић, чланица ПД Букуља Аранђеловац.
Поред поскока, који су овог јануара измилели у кањону Крвавца, Љиљана Васић као планинарски водич, каже да није изненађена ни шаркама које су ових дана измилеле кад им време није.
- Планинарски сам водич и нисам изненађена змијама на Острвици где је велики број легла ових гмизаваца, али свакако јесам поскоцима у јануару, као и шаркама којих ових дана и те како има у пределу Сирогојна - додаје Васићева.
Змија у снегу слути катастрофу
Према народном веровању овакво чудно понашање змија зими упозорава на природну катастрофу, што не искључује ни могућност земљотреса.
- Народ се увек плашио појава које нису свакодневне, а да конкретни разлози за страх углавном не постоје. Пре се мислило да је змија која се појави зими она која је неког током године ујела, па је земља не прима назад. Народ се плашио и те појаве су се увек повезивале са неким лошим догађајима - каже етнолог Снежана Ашанин.
Стручњаци, са друге стране, кажу да разлози ове појаве могу бити у климатским променама. Змије осећају вибрације и тектонске поремећаје и зато реагују на начин који није уобичајен.
Змије предвиделе земљотресе у Србији
Змије су виђене пре неког времена и на снегу на Голији, а многи тврде да су се појавиле јер их је земљотрес тамо и "довео", односно да је змија "предвидела" земљотрес.
У ово веровање су људи још више постали убеђени јер се то десило отприлике у исто време кад и земљотреси у Црној Трави јачине 3,2 степена Рихтерове скале, а потом и земљотрес који је забележен у близини Крагујевца.
Извор: Србија Данас/Ало