Начелница Института за трансфузију Србије ОТКРИВА СВЕ ДЕТАЉЕ О КРВНОЈ ПЛАЗМИ: "Први прималац имао је 28 година"
Плазма може да се чува до три године.
Др Наташа Вавић, спец. трансфузиолог, начелник Одељења за донорске аферезе Института за трансфузију Србије дала је вечерас објашњење које се тиче давање крвне плазме како би се лечили пацијенти који су оболели од короне вируса.
- Када уводите нову методу јако је важно јако је важно да буде централизован. Тај начин узимање антитела из крвне плазме ће се радити потпуно исто широм Србије.
Плазма може да се чува до три године, а обзиром да има рок трајања.
МОМЦИ И ДЕВОЈКЕ, СВАКА ЧАСТ! Оно што запослени у Меридиану раде за своју Србију је за велико поштовање
"Када изађете у шетњу идите сами": Др Срђа Јанковић упутио АПЕЛ пензионерима и ОТКРИО како ће се живети после короне
И АКО НЕ ЗАУСТАВИМО ВИРУС, ИМА ЈЕДНА ДОБРА СТВАР У ТОМЕ: Ова ДВА знака показују да је ситуација у Србији под контролом
- Ова плазма је јако важна за оне који испуњавају критерујуме, али очекујемо појаву опет на јесен. Плазма се може дуго чувати. Цела је ситуација се брзо одвија. Задовољни смо какао смо успели да ухватимо ритам. Почели смо да заказујемо тетирање потенцијалних давалаца - рекла је докторка.
- Давалац мора да буде здрава особа. Да не би давалац долазили више пута, после 21 дана узимамо трећи брис и урадимо клинички преглед . Морамо да бринемо о безбедности и давалаца и прималаца. Проверава се крва слика и беохемија, обавезно маркери на неке болести, хепатитис Б,Ц сифилис. Имамо и проширене анализе. Такође узимамо узотрак за ковид анти-тела - додала је она.
Докторка Вавић је обајснила процедуру давања крвне плазме.
- Антитела уносимо у организмом оболелог. Та метода се од раније користи. Ова терапија има резона. Та унета антитала имају свој век, али они ће остати у организму три недеље и помоћиће зараженом да не развије тешку клиничку слику. Давалац може да да крвну плазму на 15 дана. Видећемо да ли ће давалац моћи да дају антитела 3.4 или више пута - рекла је.
Из крви се издваја само жељена компонента, све остали делови крви се враћају. Процедура је безбедна и не постоји опасност за давалаца и примаоца. Процедура траје о 40 до 60 минута. То све зависи од венског приступа и протока. Брзо се надокнади плазма. Са две три чаше воде се надомести, а протеинима треба 48 сати да се врате на нормалу нормалном исхраном.
Сваки давалац мора да испуни неке услове акао што су килограми, претходна трудноћа... Треба да има више од 60 килограма. Ако су жене имале трудноћу треба да се ураде додатну анализу, пожељно би били да су једном дали крв. Прималац и давалац морају да буду исте крвне групе.
Коинциденција је да је први даваоц био стар 30 година, а први примаоц имао 28 година.
ЉИГ НИЈЕ ОДОЛЕО КОРОНА ВИРУСУ: Забележен први случај заразе у овој општини Колубарског округа
20.000 људи у неколико сати сложно за др Миодрага Лазића: Нишки Клинички центар да носи његово име
ИЗ РУСИЈЕ С ЉУБАВЉУ: Чувени ансамбл "Александров" извео песму "Тамо далеко" као подршку СРБИЈИ!
ДОКТОРКА ДАРИЈА ОБЈАВИЛА ДА ЈЕ 593 МЕДИЦИНАРА ЗАРАЖЕНО КОРОНОМ: Чак 15 одсто од свих оболелих у Србији
КОРОНА УШЛА У 15 ДОМОВА ЗА СТАРЕ: 324 заражених у овим градовима Србије