Načelnica Instituta za transfuziju Srbije OTKRIVA SVE DETALJE O KRVNOJ PLAZMI: "Prvi primalac imao je 28 godina"
Plazma može da se čuva do tri godine.
Dr Nataša Vavić, spec. transfuziolog, načelnik Odeljenja za donorske afereze Instituta za transfuziju Srbije dala je večeras objašnjenje koje se tiče davanje krvne plazme kako bi se lečili pacijenti koji su oboleli od korone virusa.
- Kada uvodite novu metodu jako je važno jako je važno da bude centralizovan. Taj način uzimanje antitela iz krvne plazme će se raditi potpuno isto širom Srbije.
Plazma može da se čuva do tri godine, a obzirom da ima rok trajanja.
MOMCI I DEVOJKE, SVAKA ČAST! Ono što zaposleni u Meridianu rade za svoju Srbiju je za veliko poštovanje
"Kada izađete u šetnju idite sami": Dr Srđa Janković uputio APEL penzionerima i OTKRIO kako će se živeti posle korone
I AKO NE ZAUSTAVIMO VIRUS, IMA JEDNA DOBRA STVAR U TOME: Ova DVA znaka pokazuju da je situacija u Srbiji pod kontrolom
- Ova plazma je jako važna za one koji ispunjavaju kriterujume, ali očekujemo pojavu opet na jesen. Plazma se može dugo čuvati. Cela je situacija se brzo odvija. Zadovoljni smo kakao smo uspeli da uhvatimo ritam. Počeli smo da zakazujemo tetiranje potencijalnih davalaca - rekla je doktorka.
- Davalac mora da bude zdrava osoba. Da ne bi davalac dolazili više puta, posle 21 dana uzimamo treći bris i uradimo klinički pregled . Moramo da brinemo o bezbednosti i davalaca i primalaca. Proverava se krva slika i beohemija, obavezno markeri na neke bolesti, hepatitis B,C sifilis. Imamo i proširene analize. Takođe uzimamo uzotrak za kovid anti-tela - dodala je ona.
Doktorka Vavić je obajsnila proceduru davanja krvne plazme.
- Antitela unosimo u organizmom obolelog. Ta metoda se od ranije koristi. Ova terapija ima rezona. Ta uneta antitala imaju svoj vek, ali oni će ostati u organizmu tri nedelje i pomoćiće zaraženom da ne razvije tešku kliničku sliku. Davalac može da da krvnu plazmu na 15 dana. Videćemo da li će davalac moći da daju antitela 3.4 ili više puta - rekla je.
Iz krvi se izdvaja samo željena komponenta, sve ostali delovi krvi se vraćaju. Procedura je bezbedna i ne postoji opasnost za davalaca i primaoca. Procedura traje o 40 do 60 minuta. To sve zavisi od venskog pristupa i protoka. Brzo se nadoknadi plazma. Sa dve tri čaše vode se nadomesti, a proteinima treba 48 sati da se vrate na normalu normalnom ishranom.
Svaki davalac mora da ispuni neke uslove akao što su kilogrami, prethodna trudnoća... Treba da ima više od 60 kilograma. Ako su žene imale trudnoću treba da se urade dodatnu analizu, poželjno bi bili da su jednom dali krv. Primalac i davalac moraju da budu iste krvne grupe.
Koincidencija je da je prvi davaoc bio star 30 godina, a prvi primaoc imao 28 godina.
LJIG NIJE ODOLEO KORONA VIRUSU: Zabeležen prvi slučaj zaraze u ovoj opštini Kolubarskog okruga
20.000 ljudi u nekoliko sati složno za dr Miodraga Lazića: Niški Klinički centar da nosi njegovo ime
IZ RUSIJE S LJUBAVLJU: Čuveni ansambl "Aleksandrov" izveo pesmu "Tamo daleko" kao podršku SRBIJI!
DOKTORKA DARIJA OBJAVILA DA JE 593 MEDICINARA ZARAŽENO KORONOM: Čak 15 odsto od svih obolelih u Srbiji
KORONA UŠLA U 15 DOMOVA ZA STARE: 324 zaraženih u ovim gradovima Srbije