НАГЛИ СКОК ОБОЛЕЛИХ ОД КРАЈА ВАНРЕДНОГ СТАЊА ДО ДАНАС: Ево шта се заправо променило и зашто се инфекција брзо шири
Готово нико није очекивао да ћемо са првим данима лета ући у, како су га лекари назвали, "други пик првог таласа" корона вируса.
Према последњим подацима у Србији има 254 нових случајева корона вируса. Сличну бројку имали смо последњи пут 12. априла када је било 250 заражених. Шта се променило у приступу и зашто данас све изгледа далеко другачије?
КРИТИЧНО У НОВОМ ПАЗАРУ! Број оболелих не јењава: Војска поставља шаторе, лекари на измаку снаге
КОРОНА УШЛА У ДОМ ЗА НЕЗБРИНУТУ ДЕЦУ: У установама у Србији 166 заражених
НИ ОВА ОПШТИНА У СРБИЈИ НИЈЕ ОДОЛЕЛА КОРОНИ: Дуго су били без заражених, а сада се инфекција шири ВРТОГЛАВОМ БРЗИНОМ
Готово нико није очекивао да ћемо са првим данима лета ући у, како су га лекари назвали, "други пик првог таласа" корона вируса. Тај пик чини се нема тенденцију да се одјави, већ бројка са сваким новим даном престиже ону претходну и то за не тако занемарљив број.
Па ипак, ова ситуација подсећа на неке раније. Сетимо се 5. недеље епидемије корона вируса у Србији. У тој петој недељи за коју је Кризни штаб наглашавао да је кључна пред шесту када се очекивао пик, десио се и 12. април када је бројка досегла 250 новозаражених.
Истог дана тестирано је 1.913 особа. Хоспитализовано је 2.684 пацијената, на респиратору се налазило 146 пацијената. Када је реч о преминулима, у том дану их је од последица корона вируса преминуло шесторо.
Данас, слична, а опет другачија слика. Позитиван је сличан број - њих 254 -оро. Број тестираних је, пак, много већи и износи 4.905 особа. Преминулих у односу на 12. април је дупло мање - умрле су три особе.
Ипак, да је ситуација умногоме другачија показује приступ који је далеко лагоднији.
Док смо тада сви били у својим кућама у ванредном стању, а полицијски час трајао некад и по неколико дана због бојазни од превеликог броја контаката у сусрет Ускрсу и лепом времену, данашње лепо време грађани су дочекали махом напољу и без много рестриктивних мера. Оно што данас важи јесте само ношење маски у градском превозу.
Истина, тада је било далеко мање грађана тестирано на дневном нивоу, па то уноси додатну разлику у околности.
Разлика у односу на тађе и број људи на респиратору. Тада их је било 146, а данас их је 31. То је, како су надлежни говорили ових дана и због тога што сада вирус махом погађа млађе људе који лакше подносе вирус, а доста позитивних су асимптоматски пацијенти.
У дану пред ново заседање Кризног штаба, корона вирус се значајно разбуктао у нашој земљи, појавила су се нова жаришта у Новом Пазару, Тутину, Крагујевцу, Врању и од данас Ужицу. Тада, 12. априла корона вирус је већ био претња већини градова, а нова жаришта су букнула у Ковину и Панчеву.
Велики број болница је последњег забележеног дана пре овог са 250 заражених био у ковид систему, а таква тенденција се јавља и данас, када се поред КБЦ Бежанијска коса која је попунила своје капацитете поново у ковид систем укључио и КБЦ Драгиша Мишовић, КБЦ Звездара и КБЦ Земун. Наравно, Инфективна клиника у жБеограду није ни престајала са радом све ово време.
Да ли нас ускоро чека и затезање ситуације са мерама које ће нас подсетити на април текуће године, чини се, сазнаћемо већ сутра.
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 254 случаја корона вируса, преминуле три особе
КАКО ЈЕ ПАЛА НАЈВЕЋА "ТВРЂАВА" ПРОТИВ КОРОНЕ У СРБИЈИ? Успешно су одолевали вирусу, сада имају све више ЗАРАЖЕНИХ
КОРОНА СВЕ ЈАЧЕ СТЕЖЕ ОБРУЧ: У Златиборском округу чак 71 нови случај
НЕСТОРОВИЋ ОТКРИО КАДА СМО НАЈРАЊИВИЈИ: Постоји више начина да се ЗАРАЗИМО КОРОНОМ, један је НАЈОПАСНИЈИ
"АКО ИМАТЕ ОВАЈ ИМУНИТЕТ ОНДА СТЕ НА КОЊУ": Вирусолог Ана Банко открива бројне дилеме везане за корона вирус