Ово је НАЈБОЉЕ ОЦЕЊЕН Дом здравља у Србији, а постигли су оно што НИЈЕ НИЈЕДНА УСТАНОВА
Рецепт из Богатића који може послужити целој земљи или како се постаје најбоља здравствена установа.
Дом здравља у Богатићу, најбољи је не дом здравља, већ најбоља здравствена установа у Србији.
Интересантно, али ова вест није наишла на публицитет иако је ову установу Агенција за Акредитацију здравствених установа још прошле године у јуну оценила са 98,64 одличних и врло добрих оцена, а такав није никада постигла ниједна установу у српском здравству.
Директор ове установе др Горан Макунчевић, без обзира на то, ипак је поносан. Како и не би, кад Агенција ни за једну област која је оцењивана није рекла да треба да се поправи, већ само да се одржава.
Човек се срушио у парку, Лесковчани одмах позвали ХИтну - онда их дочекала ГОРКА ИСТИНА
"Скувала сам мужу ручак и због тога завршила на суду" Српкиња разочарана ЖИВОТОМ У ШВАЈЦАРСКОЈ (ФОТО)
ДВА ВЕКА У СЛУЖБИ ВЕРНОГ НАРОДА: Саборна црква светих архангела Михаила и Гаврила у Пожаревцу
Овог специјалисту гинекологије и акушерства, који упркос дуплом мандату у директоркој фотељи, није напустио струку и пацијенткиње, на питање како се то постаје најбољи, и чему петице и четворке, илити десетке и деветке.
- Агенција за Акредитацију здравствених установа, након акредитацијске посете Дому здравља Богатић, у јуну 2018. године, доделила нам је сертификат о Акредитацији на 7 година. Том приликом оцењени смо са 98,64 одсто одличних и врло добрих оцена, што нас сврстава у ред најбоље оцењених установа у Србији. Незванично смо сазнали да ниједна установа до сада није постигла такав резултат - прича др Макунчевић, којем је ово други мандат.
У раду на акредитацији установе учествовало је 12 тимова - тим за управљање, руковођење, људске ресурсе, управљање информацијама, заштите животне средине, лабараторија, РТГ дијагностику, специјалистичко-консултативну службу, педијатрију, гинекологију, поливалентну патронажу и тим за здравствену заштиту одраслог становништва. Све на челу са кординатором Дома здравља др Анком Пузић, начелником Опште медицине.
- Из свих области су постојали стандарди и критеријуми, за које смо добили највише оцене. Испоштовали смо све препоруке Агенције, за шта смо обезбедили доказе, како у папирној форми,тако и увидм на лицу места. Агенција је препознала уложен труд и тимски рад - наводи он.
- Акценат је би на безбедности пацијената, квалитету пружених услуга, превентивим програмима, најсавременијој опреми за рад, заштити запослених на раду, задовољству како корисника услуга, тако и запослених. Морам да кажем да установа има одличну сарадњу са локалном самоуправом и да је подршка општине у великој мери је допринела нашем успеху - наводи саговорник.
На питање да ли постоји принцип рада по којем се издвајају од других или једноставно поштују правила, Законе, каже да је процес рада регулисан Статутом дома здравља и законским актима Министарства здравља, са којима су запослени упознати, па су у обавези и да их поштују.
У Богатићу, наиме, 21.000 становника има оверену здравствену књижицу. Њима се годишње бави око 170.000 прегледа и 250.000 дијагостичко терапијских услуга.
Можда би тај број прегледа био и мањи, да се у Дому здравља не ради Ерго илити тест оптерећења и холтер, и да нема мамографију, што имају само већи домови здравља, па чак не и они.
- Располажемо адекватим простором, опремом која се уредно баждари, сервисира и еталонира, као и савременим возним парком. Поред примарне здравствене заштите, опште медицине, педијатрије, гинекологије, стоматологије, фукционише и специјалистичко консултативна служба са психијатром, неурологом, интернистом, пнеумофтизиологом, радиологом. За четири месеца се очекује повратак лекара са специјализације из офталмологије. Поднели смо захтев за специјализацију физикалне медицина како би пацијентима обезбедили јос већи број услуга у нашој установи - каже доктор.
Ипак, да би били комплетни, неопходно је да отворе Центар за дијализу, а др Макунчевић каже да су и за то поднели захтев у Министарству здравља.
Саговорник каже да немају проблем са одливом лекара и сестара ван граница и у приватну праксу, али да је проблем што приликом одласка у пензију, не постоји могућност занављања радних места.
Макунчевић је, иначе, на челу Дома здравља у Богатићу од 2014. године. О затеченом стању не жели да прича, али ни о томе шта је све у установи урадио.
- О томе шта сам унапредио оставићу да кажу други. Истовремено уз рад са пацијентима обављам и послове директора, што изискује велику енергију, али са друге стране стрпљење и разумевање пацијенткиња. Овај успех, иначе, не би постигли да у њега не улажу сви запослени, од ложача до чистача.
РАДОСТАН ДАН: Родитељи, данас се деца неће наљутити ако их ВЕЖЕТЕ
МОЖЕ И БЕЗ ОВЕРЕНЕ КЊИЖИЦЕ: Наставља се акција БЕСПЛАТНИХ превентивних ПРЕГЛЕДА у Србији
Пророчанства ОЦА ТАДЕЈА: Ево шта ће бити са Србијом, Црном Гором и Косметом! "СРБИ ЋЕ ОСЛОБОДИТИ ДУХОВНУ КОЛЕВКУ"
НЕОБИЧНА ИНТЕРВЕНЦИЈА У ЧАЧКУ: Порођена пацијенткиња на ПСИХИЈАТРИЈИ!
Девојчица из Панчева се жалила на болове у стомаку - за пар минута Хитна помоћ је остала шокирана призором!