НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Још 424 нових случајева позитивних на корона вирус, Србија располаже са довољно респиратора
Одржана је конференција за медије поводом тренутне ситуације око корона вируса.
Србија се налази у шетој недељи борбе против корона вируса.
У Србији је данас до 15 часова регистровано је 4054 случајева укупно, 424 је нових случајева. Умрло је још 5 особа, укупан број преминулих је 85. Проценат смртности је 2,09 одсто саопштио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.
Хоспитализовано је 2.890 пацијента, а на респиратору је њих 138.
До данас у 15 сати у Србији тестирано укупно 20.958. особа.
- На жалост, најмлађа жртва је била 1983. године рођена и трагедија је да неко тако млад, такорећи на почетку живота, заврши у овој епидемији. Подсећам опет младе људе да они нису само преносиоци, већ и да могу да оболе од корона вируса - рекао је професор Тиодоровић- Поштујмо мере самозаштите, држимо се на дистанци.
Везано за установу у Блацу, професор Тиодоровић је истакао да је кризни штаб од првог тренутка био обавештен. Додао је да је та установа добила оно што је неопходно за рад и додао је да је сада најтеже радити у оваквим установама где је најважније сачувати штићенике од заражавања. Рекао је да медицински кадар овој установи обезбеђује центар из Прокупља.
Гојковић о захтевима Српске православне цркве да се за Ускрс омогући долазак верника у храмове: Разумем део свештенства СПЦ, разумем и вернике, али држава је заузела јасан курс да слуша искључиво струку, а онда апелује да колико год је могуће смањимо контакте и социјално дистанцирамо.
У Западнобачком округу има укупно 24 регистрованих пацијената и убедљиво највећи проценат припада граду Сомбору - рекао је Гојковић.
Он је рекао да су прописане мере обавештавања породица преминулих од корона исте као и у нормалним ситуацијама. Рок за обавештавање породице је два сата, након чега се преминули премешта на одељење патологије, а породица обавештава и упућује на процедуру за преузимање тела.
Професор Тиодоровић је истакао да нема повећања позитивних на Торлаку, он се захвалио свим лабораторијама и радницима који обављају огроман посао који Торлак, у овом тренутку, не би могао сам да обави, а то је тестирање великог броја особа.
Он је апеловао на особе које су тестиране и негативне на корона вирус да се придржавају свих мера, да се не опуштају и да буду свесни да се у сваком тренутку могу заразити.
- Гојковић:У привремене болнице се смештају само пацијенти који на ПЦР тесту имају дијагностиковано присуство вируса Covid-19. Ту нема пацијената који нису заражени вирусом Covid-19. Није тачно да се чека више од 20 дана да би неко био тестиран. После 10-14 дана од дана потвђивања присуства вируса, ради се прво контролно тестирање. Уколико је тест негативан, у року од 24 до 48 сати се ради ново ретестирање. Уколико је и тада пацијент негативан, напушта болницу, а онда је дужан да код куће проведе одређен временски период. Сви на Сајму морају да знају да се процедура поштује од тренутка када је доказано присуство вируса.
- Молим грађане у привременим болницама да схвате да су они ту због својих најмилијих, јер желимо да ограничимо ширење вируса унутар породица - нагласио је Гојковић.
Истиче да су сајамски простори опремљени свиме што је потребно да задовољи потребе грађана који ће ту провести 10 до 15 дана.
На питање да ли су на Инфективну клинику стигли брзи тестови, Тиодоровић је одговорио: Водили смо разговоре које ћемо тестове користити. Брзи тестови се нису могли користити од почетка. Тек после 15-21 дана се могу користити. Тачно је да су ти тестови стигли. Биће искоришћени. То су врло добри тестови који брзо дају резултат.
Он је објаснио да се брзи тестови не могу користити од самог почетка. Додао је да ће већи резултат тих брзих тестова бити касније, негде у мају. Рекао је да ће све лабораторије у Србији добити те тестове.
Када је заштита здравствених радника у питању, професор је истакао ситуацију на инфективном одељењу у Лесковцу, а резултат тога је једна докторка умрла, да је само на том одељењу седморо оболело. Још једном је истакао важност тога да здравствени радници поштују све процедуре и носе заштитну опрему. Објаснио је да ми никада нисмо оскудевали у опреми, када су у питању здравствене установе. Дешавало се - каже - да се та опрема неадекватно користи.
Гојковић је рекао да је Министарство здравља на почетку донело протоколе о заштити здравствених радника.
- Битно је и важно да је укупан број заражених радника мањи од 15 одсто и он се уклапа у све статистике осталих замаља које нису имале тешку ситуацију попут Италије, Шпаније - казао је Гојковић и додао да смо у 6. недељи епидемије у којој долази до замора и апеловао на додатне напоре здравствених радника да правилно и исправно користе заштитну опрему, јер је довољан један пропуст да се здравствени радник контаминира.
- Све наше болнице имају довољан број осталих лекова - казао је Гојковић.
Уколико дође до продужења полицијског часа, грађани ће бити обавештени на време
Гојковић каже да се ситуација прати из сата у сат и да то одлучује какав ће бити режим мера.
- Ствар је на струци да одлуче да ли стари могу да прошетају. Стари су нам највише на памети, о њима највише бринемо. Мере које Влада спроводи уперене су да се спасу животи грађана - рекао је Гојковић. Истакао је да свако од нас треба да схвати да је кључ у социјалном дистанцирању.
Гојковић је казао да је помоћ кинеских стручњака немерљива од почетка кризе. Каже да је један од њихових савета био да се што више људи који су заражени измести из својих домова, што је, како додаје, урађено.
Три најважнија фактора у српском сценарију су мере које смо увели - рекао је Зоран Гојковић и додао - друга карика је заштитна опрема оних који су у контакту са оболелима и трећа, најважнија су здравствени радници.
По његовим речима најслабија карика у борби против короне је непоштовање мера које су неопходне за сузбијање ове болести и апеловао да се оне поштују и да се, уколико неко има симптоме јави на време институцијама.
Исказао је захвалност свим грађанима који поштују мере. - Управо смо видели шта може да се догоди услед једног неодговорног поступка - казао је Гојковић.
- Што се тиче најтежих болесника на респираторима, у Србији их је 138, а то је благи тренд опадања, што нам даје благи оптимизам. Србија располаже са довољно респиратора - рекао је професор Тиодоровић и додао да можда боље стојимо од неких богатијих земаља.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић је рекао да медицинска сестра из болнице на Звездари, чији случај се помиње последњих дана на друштвеним мрежама није била заражена корона вирусом.
- Она је радила свој посао пре него што је та болница постала Ковид центар и нема никаквих индиција да је њена смрт наступила услед болести COVID - 19. Она је једна од бројних сестара која је од почетка учествовала у лечењу пацијената који су ковид негативни - рекао је Зоран Гојковић и апеловао да се због саме преминуле и њене породице не шире непроверене информације.
Професор Бранислав Тиодоровић је изјавио да је ово изузетно тешка ситуација, да нико то није очекивао. Он је додао да су сви из Геронтолошког центра у Нишу, и позитивни и негативни у строгој изолацији. Према његовим речима ово је велики удар и много велики број позитивних. Један део оболелих је пребачен на КЦ Ниш.
- Емоција не сме да буде код спровођења мера. Дисциплина мора да буде гвоздена - рекао је професор Тиодоровић.
Највећи део позитивних пацијената забележених у последњих 24 часа су штићеници Геронтолошког центра у Нишу. У овој установи је укупно 144 особа заражено, од тога 4 запослена и 140 штићеника. У овом центру је установљен читав низ неправилности који су довели до оволиког броја оболелих. Дозвољаване су посете породица штићеницима дома, такође и изласци. Има индиција и да су се крили симптоми болести неких особа. Због тога је приведен директор овог центра.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић је рекао да на Клиници за Инфективне и тропске болести имамо 54 пацијента, КЦ Ниш 201 пацијент, а у новом делу 59 пацијената, у КЦ Војводине је 142 пацијената, КЦ Крагујевац 91, КБЦ Драгиша Мишовић 303. Гојковић је рекао да је на београдском Сајму тренутно 387 пацијената.