НАЈСТАРИЈА ЦРКВЕНИ ОБЈЕКАТ У СОКОБАЊИ: Храм Светог Илије везује се за воду, кишу и олује
Храм Светог Илије налази се у селу Старо Врело, на путу од Сокобање ка Књажевцу. Овај храм, по много чему чувен, саградила је књегиња Персида Карађорђевић, а сматра се да је он представља најстарији црквени објекат на територији Сокобање.
Историја храма Светог Илије
Сматра се да је изградња овог храма започета 1869. године, недуго након посете књиегиње Персиде Сокобањи. Према причи, књегиња је на дан Светог Илије отишла на извор реке Моравице, где је видела народ како се окупља око каменог крста.
СРПСКА АТИНА: Упознајте један од најлепших градова наше земље
НАЈСТАРИЈА КУЛТУРНА ИНСТИТУЦИЈА: Због ње Нови Сад добио назив Српска Атина
Верује се да је након тога она дала прилог од 18 дуката, да се баш на овом месту подигне храм који ће славити име Светог Илије.
Значај храма Светог Илије
Због историје и митова који се распредају око ове богомоље, она је постала објекат од великог културно-историјског значаја. Као и светитељ којем је посвећен, храм се везује за воду, кишу и олује, а и сам изглед ове грађевине подсећа на приморске цркве. Ове особености храма истичу га међу другим богомољама краја, па га сваке године посећују како верници тако и радозналци, уметници, архитекте и грађевинци.
Шта обавезно видети
- Велики број људи посећује храм у Старом Врелу, а нарочито 2. августа када се слави дан Светог Илије. Тада можете присуствовати литургији и традиционалним обредима који се везују за Илиндан.
- Обичај је да се на овај празник, пре свитања вади мед за који се верује да је лековит. Такође, према речима мештана, на Илиндан не би требало да се обављају тешки послови, јер би то могло да изазове несреће, сушу или град.
- Светог Илију у овим крајевима славе и воденичари, па није чудно што је храм изграђен баш крај извора реке Моравице. Верује се да овај светитељ управља временским приликама, па њега данас све више славе и вазухопловци.
Како доћи до храма
До овог јединственог храма можете доћи путем Сокобања – Књажевац. Најбољи начин је аутомобил, а долазите тако што ћете на 12 километара од Сокобање видети храм смештен са десне стране пута.
Пројекат је финансиран из буџета општине Сокобања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.