НАЈВЕЋЕ НЕПОЗНАНИЦЕ И ПРОБЛЕМИ КОРОНЕ: Компликације које могу да настану после благог облика вируса
Реакција на вирус страшно индивидуална
Пре тачно годину дана у Србији су забележени први случајеви ковида-19 и тада ни највећи песимисти нису очекивали да ће борба са новим корона вирусом бити непрестана и све сложенија. Професор имунологије Вера Правица са Медицинског факултета у Београду објаснила је шта је и даље велика непознаница о ковиду, али и шта нас штити сем антитела.
БОЛНИЦЕ ПУНЕ, БРОЈ ПРЕГЛЕДА ПОВЕЋАН ЗА ДУПЛО: Све више жаришта, др Ђерлек открио шта га највише брине
ЗАДУШНИЦЕ МОГУ БИТИ КОБНЕ ПО БРОЈКЕ: Масовно окупљање људи на гробљима сутра може изазвати праву КОВИД БОМБУ
"НИСМО УСПЕЛИ СА ОПШТИМ МЕРАМА": Годину дана од првог случаја короне у Србији - шта је струка до сада научила
- Не знамо како наш имунски систем реагује на вирус који се тако понаша, који се не понаша предвидиво. Мене брине што се јавља болест, ту је вакцинација оно што спасава. Кад имате инфекцију и било који облик болести, ви не можете да предвидите ни комплетну реакцију имунског система и различите компликације које могу да настане после благог облика да имате тешке и дуге облике. То је проблем и то је непредвидиво - казала је проф. Вера Правица.
Наводи да је реакција на вирус страшно индивидуална и да се не зна како ће се организам понашати кроз неколико дана.
Указује да је вирус класичан САРС вирус који изазива озбиљан респираторни синдром.
- Може да изазове аутоимунске феномене - наш имунски систем уместо да се бори само против вируса, почиње да се усмерава и против сопствених стурктура. Није ово једини такав вирус, али је чињеница да има разних симтпома где може да нападне разна ткива и органе што није последица деловања вируса, већ нашег имунског система - каже проф. имунилогије.
Указује да још није дефинитивно шта одједном преломи ситуацију.
Када је реч о стварању антитела после вакцинације, проф. Вера Правица наводи да су истраживања указала да, ако сте изложени вирусу, а не разболите се, да је имунски договор адекватан.
- Не треба радити само антитела, није то само оно што нас штити, важне су и меморијске ћелије које се стварају - које су запамтиле први контакт са вирусом и моћи ће брже, боље и ефикасније да реагују у следећем контакту - напомиње проф. Вера Правица.