Након што је ураган Милтон разорио Флориду, познати метеоролог изнео своју прогнозу: Ево шта чека Европу
Нове прогнозе метеоролога.
Метеоролог Иван Ристић изјавио је данас поводом урагана Милтон који је погодио Флориду, када је према званичним подацима погинуло најмање 16 особа, да Европи не прете урагани овог типа и да нас у наредном периоду очекује стабилизација времена.
Ристић је рекао за Танјуг да олуја, попут ове, не долази до Европе, као и да овакви случајеви нису уобичајени за наше пределе, већ се заустављају на границама Шпаније, Енглеске и Француске.
Истакао је да није у потпуности јасно како долази до олуја попут ове и да је потребно да се споји више фактора.
"Настанак урагана је незгодан и није баш тотално још јасно како настаје. Потребна је та почетна брзина да ваздух крене на горе и јако је важна температура мора односно океана која је била око 30 степени, а све преко 27 погодује развоју урагана, циклона, тајфуна и суперћелијских олуја", напоменуо је Ристић.
Према његовим речима, урагани не прете Европи и поручио је да се код нас очекује стабилизација времена.
"Што се тиче урагана, једино ће бити погођена Шпанија и Португалија. Мада, то није ураган попут овог, више је у питању циклон. Ту има пуно падавина и јаких ветрова и тај део Европе је тренутно у проблему. Он иде око 30 км на сат и полако ће се трансформисати у неки обичан циклон, тако да у принципу ми њега нећемо ни осетити", навео је он.
Метеоролог је објаснио да се овакве ситуације дешавају веома брзо, долази до наглог пада притиска и јаких ветрова који за један дан нарасту са прве на пету категорију до јачине од 300 км на сат.
Како наводи, слични ветрови слабијих категорија осетили су се прошле године и на нашим просторима.
"Срећа у овој ситуацији је што је он мало окрзнуо Мексико у кретању према Флориди и тада је постао категорија четири. То су слабији ветрови од око 250 км на час а после када се приближио Флориди спустио се на тројку, око 200 км на час.То је суперћелијска олуја коју смо имали прошле године код нас, само са дупло већим пречником од суперћелијске олује", рекао је он.
Највећу катастрофу што се тиче ветра, како наводи метеоролог, није изазвао сам ураган Милтон, већ торнада, којих је било преко 100 у целом јужном делу Флориде.
"То су заправо ти јаки ветрови од 250 км на час, разарају све, мали су и краткотрајни и погађају мањи регион али их је било преко 100 и када се све сабере то је направило највећа разарања што се тиче ветра", објаснио је метеролог.
Ристић је оценио да су за настанак природних катастрофа највише криви људи, али и природни фактори на које се не може утицати.
"Човек је наљутио природу урбанизацијом, сечом шума и тиме што не води рачуна о њој. Човек је сам направио проблеме, али постоје и ти природни фактори. Постоји тај утицај геотермалне енергије који долази из дубине земље када долази до више земљотреса и пораста температуре планете. Много фактора утиче на промену климе, али човек сечом шума највише", закључио је Ристић.
Србија Данас/Ало