НАПОКОН! Држава ће новим законом пресећи ДИВЉАЊЕ ЦЕНЕ техничког прегледа!
Почела је израда новог закона о обавезном осигурању у саобраћају, којим ће провизија полисе за аутомобиле од пет одсто бити коригована бар на 10, што би могао да буде и увод за пад цене техничких прегледа.
Другим речима, могло би да дође до превазилажења сукоба који је настао зато што су осигуравајуће куће укинуле стимулацију за продају својих полиса техничким сервисима са незаконитих 20 на законитих пет одсто, због чега су и повећане цене техничких прегледа.
Њихов међусобни рат платили су возачи, којима је из џепа избијено дупло више пара него пре неколико месеци јер тренутно никаквим прописима није одређена минимална и максимална цена техничког прегледа.
Тако су сервиси нагли пад својих прихода по основу провизије од полиса надокнадили повећањем цена, које су негде достигле и дупло веће износе.
Извор из Министарства финансија тврди да је зато формирана Радна група, која има обавезу да промени законску регулативу.
- Овај хаос је настао јер прописана провизија од пет одсто се није примењивала у пракси. Наиме, НБС је пре четири године, након поплава, омогућила осигуравачима да подигну цену обавезног осигурања аутомобила за 45 одсто, како би надокнадили штету. Од тог износа, техничким прегледима је припадало 20 посто, 15 одсто више него што закон дозвољава. То им је изненада укинуто, а образложење осигуравајућих кућа сервисима је било да је то наложила НБС. Зато је на терену дошло до правог малог рата сервиса и осигуравајућих кућа, па се чак и обуставила продаја полиса. Званичног саопштења о томе нема од НБС, али осигуравајуће куће га незванично пласирају на терену што доводи до конфузије - објашњава наш саговорник.
Он додаје да је због свега овога гувернерка Јоргованка Табаковић инсистирала да се интензивира рад радне групе за израду новог закона.
Верници данас славе СВЕТЕ ВРАЧЕ, а народно веровање каже да ове ствари никако данас не смете радити
- Радну групу чине представници Министарства финансија и других надлежна министарства, НБС и осигуравајућих друштава. Они у оквиру свеукупних измена морају да се договоре и око измене члана 45 Закона о обавезном осигурању у саобраћају, који је донет још 2009. године, којим је висина провизије полисе осигурања пет одсто. Тај проценат ће се највероватније променити и постоје предлози да он буде између 10 и 12 посто, чиме ће уклонити камен спотицања на релацији осигуравајуће куће - технички прегледи. Ако се то деси, онда би и цена техничких прегледа требало да падне - каже наш саговорник.
С тим се слажу и у Националној асоцијацији техничких прегледа (НАТЕП), али одбијају да одговорност за овакво стање се упућује на њихову адресу.
- Није било никакве организоване акције за повећање цене, већ је реч о чистом преживљавању. Наиме, много се ствари десило за кратко време које директно угрожавају опстанак сервиса. То се односи на нова законска решења која су увела нове стандарде и у опремању, али и трајању прегледа, која нам знатно смањују приходе. На све то, провизија осигуравајућих друштава смањена је са 20 на пет одсто - кажу у НАТЕП-у.
На српским ловиштима настрадало 10 ловаца за 5 година, ДВЕ СТВАРИ најчешћи узрок трагедија
НБС: Радна група ради на закону
НБС је индиректно потврдила ова сазнања да постоји могућност за повећање висине провизије од пет одсто.
- Тренутно је у примени члан 45 Закона о обавезном осигурању у саобраћају из 2009. године, којим је утврђена највиша дозвољена провизија за продају полиса осигурања од ауто-одговорности. У току су активности на изради новог Закона у оквиру Радне групе у којој учествују Министарство финансија, НБС и друга надлежна министарства, Удружење осигуравача Србије и други. Разматрају се сва отворена питања у погледу примене појединих одредаба, након чега ће бити утврђен коначан текст. Што се тиче одбијања неких техничких прегледа да издају полису осигурања, надзор над њиховим радом није у ингеренцији НБС. Полису осигурања могуће је купити директно од друштава за осигурање или од лица која обављају послове заступања у осигурању, уколико та могућност не постоји код техничких прегледа - кажу у НБС.