НАПРАВИЛИ ГРЕШКУ КОЈА ИХ ЈЕ ЗАМАЛО КОШТАЛА ЖИВОТА: Спасилац ГСС о детаљима спасавања Милице и Стефана!
Екипа Горске службе спасавања изашла је на терен у јутрањим сатима, чим су добили информацију да је малди пар нестао
Милица Мирјанић (20) и Стефан Русов (27) који су се у суботу изгубили код места Лисине код Деспотовца, у подножју Бељанице, пронађени су живи и здрави. За то што ова прича има срећан крај, млади могу да захвале брзој акцији припадника полиције, Сектора за ванредне ситуације, хеликоптерској јединици МУП-а, Горској служби спасавања, ловачком друштву из Деспотовца и бројним волонтерима.
ИСКОРИСТИТЕ НОВОГОДИШЊИ ПОПУСТ на Факултету друштвених наука и уштедите 3575 евра
ЕМОТИВАН СУСРЕТ МИЛИЦЕ СА ОЦЕМ: У татином загрљају након целодневне потраге (ВИДЕО)
СТЕФАНОВА МАЈКА ПРЕСРЕЋНА - коначно одахнула: Хвала свима до неба
Душан Старинац, припадник Горске службе спасавања, испричао је како је изгледала акција спашавања Милице и Стефана и које су грешке које су они, али и многи други искусни планинари направили, а које могу да се заврше фатално.
Према Душановим речима, екипа Горске службе спасавања изашла је на терен у јутрањим сатима, чим су добили информацију да је малди пар нестао.
- Велика срећа је што смо имали много људи. Кренули смо у акцију са ватрогасцима, ловцима, мештанима, породицом и пријатељима изгубљених људи, са више од 10 возила која су "чешљала" путеве. Тражили смо их до мрака. Јужни Кучи је највећа ненасељена територија у Србији, велика висораван са гомилом макадама који не воде нигде. То значи да имате пут дугачак километрима, који само у једном тренутку нестане испред вас - објашњава Душан.
Проблем је био што су Милица и Стефан заправо кренули другим путем од оног који су планирали. Испоставило се да их је ГПС навигација навела на погрешан пут који је био лош, па су се тамо заглавили.
- На тој стази је снег који се не топи до пролећа. Они су се неколико пута заглавили, на крају нису могли да се извуку. Онда су кренули пешке и дошли до колибе, испред које су преноћили јер нису могли даље. Напољу је температура ноћу у великом минису, права је срећа што се нису смрзли. Срећа, били су добро опремљени, имали су довољно хране и воде. Ујутру су наставили даље, ми смо видели трагове који су водили од колибе и тако смо их нашли - објашњава спасилац.
Према његовим речима, сусрет је био веома емотиван и свима је изазвао "кнедлу у грлу".
- Имали су велики стрес, то заиста јесте било преживљавање. Када су нас видели наравно уследила је радост и загрљаји. У једном тренутку, Стефан је питао брата који је учествовао са нама у потрази: "Па, где си ти до сада?!". Њима се чинило као да их нисмо ни тражили, иако смо цео дан провели у потрази - прича Душан са осмехом.
Како каже, очекивали су да ће их пронаћи у много тежем стању, али срећом све је прошло без већих последица. Дали су им чај, затим су сели у ауто и кренули ка Деспотовцу, уз коментар да ће размислити како ће њихове авантуре у природи изгледати убудуће.
Практични савети:
- Реците бар једној особи тачно на коју локацију тог дана идете
- Чувајте батерију на телефону
- Нађите највишу тачку ако немате сигнал
- Пошаљите коордианте места на коме се налазите
- Када позовете помоћ, не померајте се и не удаљавајте са локације на којој сте рекли да се налазите
Спасилац Горске Службе објаснио је и на шта сви треба да обрате пажњу када се нађу у сличној ситуацији.
- Где год да крећете, прво морате припремити мапе, али се такође распитати код људи и мештана. Навигација није све и не можете се 100 посто поуздати у ГПС. Узмите то са резервом, нарочито тамо где нема сигнала и на теренима где раније нисте били - каже Душан.
Осим тога, ако видите да је пут лошији, најбоље је да се вратите назад истим путем, објашњава он.
- Главна ствар, где су Стефан и Милица могли да се спасу проблема, јесте да ако виде да је пут лошији, треба да се врате назад. Ако нешто не иде по плану, не изгледа безбедно, боље је вратити се одакле си дошао. Ако се заглавите, најбоља варијанта је остати у возилу, ако имате воде и хране. Ипак, сви увек мисле да су ближе некој стази и излазу него оном путу назад, што често није случај, јер испред себе имају километре - објашњава саговорник домаћих медија.
Како каже, у последњих неколико година 7 или 8 људи се такође изгубило на овом терену.
- Углавном су то планинари, али има и шумара, мештана. Имали смо 50 позива за интервенције током лета, што је више него икада. Људи сада често иду аматерски, али препорука је да увек прво одете са водичем, са групом, преко клубова и организација. Сада доста људи иде самоиницијативно и онда се то закомпликује - каже Душан.