НАПРАВИО ХАОС У ШКОЛИ ЗБОГ ЋЕРКЕ: Отац девојке из Ниша прескочио ограду и упао на час, предузете су ове мере
После текста о инциденту уследили су бројни коментари у којима читаоци указују на вршњачко насиље у овој школи.
Након што је отац ученице упао на час физичког у Основној школи "Цар Константин" у Нишу и сукобио се са другом децом, појачан је васпитни рад са ђацима, а укључен је и Центар за социјални рад, као и Школска управа и полиција, каже директорка школе Гордана Милошевић. Тврди да у овој школи раније није пријављивано вршњачко насиље и да се све решавало на часовима одељењског старешине.
После текста о инциденту уследили су бројни коментари у којима читаоци указују на вршњачко насиље у овој школи.
СЕЛУ ПРЕТИ ЗАРАЗА: Од изливања канализације и фекалија, 30 домаћинстава угрожено (ФОТО)
СИЛОВАО ЋЕРКУ (12) НА ГРОБЉУ: Подигнута оптужница против оца
ОЧУХ ЦЕЛУ НОЋ СИЛОВАО ПАСТОРКУ (14): Држао јој нож под гркљаном, претио да ће је убити
Међутим, Милошевић наводи да таквих пријављених проблема није било и позива родитеље да пријаве сваку сумњу на насиље.
Каже да су сви сукоби ученика до сада решавани на часовима одељењског старешине или саветодавним разговорима, док су родитељи позивани по потреби.
- Одељењске старешине у оквиру својих редовних обавеза и активности прате и реагују на сваку сумњу која би могла да доведе до вршњачког насиља, укључују Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, вршњачки тим, стручне сараднике, Савет родитеља, остале наставнике и директора. Школа у сваком тренутку поступа у складу са Правилником о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање - каже Милошевић.
Према њеним речима, због инцидента на часу физичког појачан је васпитни рад са ученицима и обезбеђена им је психолошка подршка, а укључени су и полиција, Школска управа и Центар за социјални рад.
Директор Центра за социјални рад "Свети Сава" у Нишу Зоран Јовић објашњава да је у овом случају њихов посао да виде да ли се деца осећају угрожено, које су последице по њих и да ли би инцидент могао да се понови.
- У овом случају одрасла особа је виновник насиља и ми само штитимо децу. Ако се деца саслушавају, а немају законске старатеље или родитеље, ми излазимо као орган старатељства и у нашем присуству могу да саслушавају дете без родитељског старања. Ако посумњају у аутентичност изјаве детета оно се исто шаље код нас да видимо да ли је она аутентична или је можда исконструисана у дечијим главама. Бавимо се заштитом деце када школа пријави, позивамо родитеље и процењујемо ризик од понављања насиља. Кад се процесуира све то шаље се полицији и тужилаштву - каже Јовић.
Додаје да је принцип исти и код вршњачког насиља, када школа потражи подршку у разговорима са децом и када треба размотрити да ли су она безбедна.
Подсетимо, против 43-годишњег мушкарца који је у уторак, 16. новембра, прескочио школску ограду, упао на час физичког и претио ученицама поднета је и кривична пријава, а из школе су саопштили да је наставник брзо реаговао и да деца нису била угрожена.