Наша позната докторка открила шта морамо да урадимо да зауставимо трећи талас короне: Можемо ли да победимо до Нове године?
Доказано да вирус не мутира много и да није променио неке специфичне карактеристике
Према речима професорке докторке Тање Јовановић, вирусолога и продекана за наставу Медицинског факултета Универзитета у Београду, у мају или јуну следеће године вероватно више нећемо имати епидемију ковида-19 већ ће се бележити само спорадични случајеви. А овај трећи талас вируса корона, који је веома јак, требало би да прође до краја децембра, па бисмо у нову 2021. годину могли да уђемо с повољнијом епидемиолошком ситуацијом. То, ипак, зависи од тога колико ће људи поштовати мере.
ОГЛАСИЛА СЕ АНАСТАСИЈА - ВЕЛИКА БУРА СЕ ДИГЛА ОКО СЛИКЕ ГОЛЕ ПАЦИЈЕНТКИЊЕ: Срамота чиме се појединци баве!
"ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ БИ МОГЛА ДА БУДЕ ОБАВЕЗНА" Ево ко доноси ту одлуку и КОЛИКА ЈЕ КАЗНА за оне који одбију!
СРБИЈА ЧЕКА НОВИ ЗАКОН: Комуналци на лицу места кажњавају због маски, затварају кафиће и клубове, казне и до 300.000 динара
Професорка истиче да је за вирусе карактеристична особина да мутирају.
- То се посебно односи на вирусе који имају организацију генетичког материјала као што је овај вирус корона. Али он је специфичан и по стопи мутације која се дешава у току његовог размножавања. Он користи репаративне механизме да исправи грешке које су се евентуално десиле у току размножавања - објашњава др Јовановић.
Урађено генетичко секвенционирање
Додаје и да су доказали да вирус не мутира много.
- Ми смо у току реализације пројекта о молекуларној карактеризацији генома ковида-19 доказали да вирус не мутира много, да није променио неке специфичне карактеристике. Генетичким секвенционирањем смо доказали да су се појавиле тачкасте мутације на одређеним карактеристичним местима, али не у оквиру "региона" који би омогућио вирусу да се специфично веже за ћелијски рецептор. Варијабилност вируса је последица размене генских сегмената између различитих вируса корона - истакла је она.
Колико вирус остаје у ваздуху?
Докторка је говорила и о томе колико се инфективност корона вируса задржава у ваздуху када заражена особа гласно говори или кашље и кија.
- Обично остаје у аеросолу око два сата. Честице падају и на површине и колико ће се ту задржати зависи од неких фактора. То је опасно у градском превозу, продавницама, тржним центрима, свуда где циркулише велики број људи. Зато се и инсистира на физичкој дистанци - рекла је она.
Када је реч о томе што се сад региструје већи број људи са тежом клиничком сликом др Јовановић истиче да је то зато што генерално имамо већи број инфицираних.
Не зависи све само од вируса
Она је објаснила и зашто сада има доста пацијената у болницама са тешком клиничком сликом за које се сматра да су раније били потпуно здрави.
- Исход једне инфекције не зависи само од вируса, већ и од организма који вирус нападне. За сада још није све испитано око ковида-19. Зна се да разне друге болести које особа има, као што је на пример дијабетес или неке друге метаболичке и кардиоваскуларне болести, као и обољења плућа, утичу на исход инфекције. Дешава се и да наизглед здраве особе за које се не зна да имају неку болест развијају тешку клиничку слику. То је због тога што имунски одговор има значајну улогу у имунопатогенези болести - објаснила је др Јовановић.