За задужене у ШВАЈЦАРЦИМА је управо стигла још једна ЛОША вест!
Рата у швајцарцима већа је за 1.000 динара, а за поједине грађане и до 2.000 динара.
Последњих месеци швајцарска валута поново је на узлазној линији, и премашила вредност од 110 динара. Један један франак вреди 0,94 евра. Овога пута, јачање франка погађа нешто више од 1.000 дужника у Србији.
Већина задужених, наиме, искорстила је ову могућност и свој кредит везала за европску валуту. Нешто више од хиљаду дужника то није урадило из неколико разлога.
За конверзију се нису определили они којима је остало мало рата до коначне отплате, али и они који су кредитно способнији, нису у доцњи и нису угрожени па су проценили да могу до краја да оптлате своје рате. Међу њима има и оних који су у процесу тужбе или то планирају.
ОД ДАНАС ЈЕ ХОМОФОБИЈА КРИВИЧНО ДЕЛО: Швајцарци на референдуму одобрили закон (ВИДЕО)
ЛОШЕ ВЕСТИ за задужене у швајцарцима! Ево шта се дешава са КУРСОМ и РАТАМА
СЛОВЕНЦИ ТРАЖЕ РАДНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ: Више од 4.500 слободних радних места, а ово су најтраженија занимања!
Раст франка нашим грађанима диже рату тренутно у износу од око 1.000 динара.
- Наравно да раст франка утиче. Уколико је на пример, просечна рата 300 франака, који је порастао претходних дана за око 5 динара, то значи да је рата у просеку већа за 1.000 динара - каже за наш портал Дејан Гавриловић из Удружења Ефектива.
Ако се погледа уназад неколико месеци, некима је та рата већа и за 2.000 динара.
Они који су прохватили лекс специјалис су заправо у најлошијој позицији.
- Ових 90 одсто који су прихватили лекс су у лошијој позицији јер су себи ограничили маневарски простор. Добар део њих и даље не може да плаћа рату и после конверзије, а изгубили су право да туже и ураде било шта по том питању. Нису себи помогли - додаје Гавриловић.
Просечан средњи курс швајцарца у јануару је износио 109,19 динара. Месец раније био је на нивоу од 107,54 динара. Приближно толико је вредео и у новембру, октобру и септемебру, али је првих месеци претходне године био и нижи - око 104 динара.
Просечна вредност франка у 2015. години, када су дужници дошли у безизлазну позицију, била је 113,12 динара.