Наставници траже строже мере: Пријављено скоро 1500 случајева НАСИЉА у школама
Просветни радници захтевају измене Кривичног закона.
У протекле две године у школама у Србији пријављено је више од 1.500 случајева насиља. Један од захтева просветних радника јесте промена Кривичног закона када је реч о безбедности, а Министарство просвете најавило је да би се до краја године статус наставника могао изједначити са статусом адвоката.
- Питање насиља не може се решити само казненим мерама. Ми морамо много да радимо на поправљању опште слике школе, јер су догађаји који су се догађали од Трстеника до Бачке Паланке, Новог Београда у протеклом периоду показали само како је слика у друштву везана за просвету неадекватна - рекла је Мирјана Гашић из Уније просветних радника.
Уколико се у пракси статус просветара изједначи са оним који имају адвокати - то би значило да би ако на пример неко наставнику нанесе тешке телесне повреде, могао би да добије већу затворску казну него у случају да је нападнута особа која не обавља посао од јавног значаја.
Адвокат Немања Тодоровић објаснио је за медије какве казне би очекивале оне који у овом случају прекрше закон:
- У питању су казне од три, пет, осам година, у зависности од врсте напада, затим последице које су изашле из таквог напада, да ли је то лака телесна повреда, тешка телесна повреда...
Преношење знања деци позив је који је деценијама уназад био цењен, а улога наставника није само да 45 минута одржи чаш, већ да пружи деци психолошку, мотивациону потпору.
Подсетимо, просветари су недељама уназад широм земље штрајковали. Осим захтева о промени Кривичног закона, инсистирају и на повећању плате. Влада је најавила да ће до краја године зарада наставника бити повећана за 12 одсто.
Извор: Србија Данас/Курир