НЕ, АВИОН СЕ НЕЋЕ СРУШИТИ: Како превазићи страх и зашто не треба да се плашите летења
Аерофобија, као ирационалан страх од летења, значајном делу популације утиче на живот у мањој или већој мери.
Много већи "проблем" у вези ње је то што би уместо страха од летења било много логичније плашити се вожње аутомобилом, будући да комерцијално (путничко) летење представља најбезбеднији, најбржи и најпрактичнији вид транспорта на планети.
Страх, као емоција, јавља се у ситуацијама када процењујемо да нас нешто угрожава и да не можемо да се суочимо са том опасношћу. Еволутивно гледано он има позитивно значење јер нас припрема за избегавање опасности, што у случају страха који неко осећа на висини од 10.000 метара само додатно отежава ситуацију јер простор за бег једноставно не постоји.
Аерофобија може настати услед доживљаја неке турбуленције при самом лету и наше процене неповољних околности током лета, када особа процењује да се дешава нешто страшно, над чим она нема контролу, а због чега доживљава страх.
Уколико неко доживи трауму, сваки наредни пут приликом летења код њега се може јавити сличан доживљај страха.
За неке људе сама помисао на летење активира негативни ток мисли, такозване црне мисли, које се рефлектују на цело тело. Када помислимо да нас нешто плаши, наш читав организам аутоматски се спрема за акцију бежања од опасности, иако праве опасности нема. Тада срце убрзано лупа, дланови се зноје, дрхтимо, плитко и убрзано дишемо, а та напетост у целом телу праћена је негативним мислима које доприносе повећању страха.
Постоји много разлога зашто се људи плаше авиона.
Истраживања су показала да се људи најчешће плаше летења због:
- Турбуленција
- Страха од пада авиона
- Полетања и слетања
- Необјашњивих звукова који долазе из авиона
- Губитка контроле
Све се наравно своди на пад авиона. Сама помисао да вам авион пада је више него језива - и за многе довољан разлог да никад не лете.
Статистички гледано, авион је најсигурније превозно средство. Ако нешто може да вам мало ублажи страх од летења, то су свакако бројке.
- У свету се обавило више од 38 милиона летова
- Авиони су превезли преко 4 милијарде путника
- 556 људи је погинуло у 15 авионских несрећа
- На 2,5 милиона летова десила се 1 несрећа
Што се тиче шанси да погинете у авиону, крећу се у најгорем случају од 1 у 5 милиона до чак 1 у 20 милиона. Упоредите то са следећим бројкама.
- Саобраћајна несрећа - 1: 5,000
- Падање са кревета - 1: 2 милиона
- Дављење у кади - 1: 840,000
- Ујед змије - 1: 100,000
- Удар грома - 1: 2 милиона
- Удар метеора - 1: 600,00
Пошто је губитак контроле један од главних разлога што се људи плаше авиона и пошто путници углавном немају појма како функционише авио сабраћај, један од начина да вам следећи лет буде пријатнији јесте да научите више о авионима.
Пре него што уђу у употребу, авиони прођу многобројне тестове. На пример, тестира се флексибилност крила - докле се могу савијати док не пукну (сила која се употребљава у тестовима је много већа од силе на коју авион може да наиђе у току лета). Симулира се удар птица у сред лета, тестира се рад авиона у екстремним температурама, припрема се за екстремне ситуације попут горива на издисају или удара грома.
Комерцијални авиони могу да лете без једног мотора – а веровали или не, могу да слете без иједног. Чак и ако сви мотори престану да раде у сред лета, што је готово немогуће, авион може да клизи неко време, док не нађе погодно место за слетање.
Ма колико нама биле страшне у току лета, турбуленције нису опасне. Неки пилоти их чак пореде са рупама на путу - и кажу да их избегавају пре свега да се путници не би плашили али и да не би просули кафу у току лета.