"НЕ БИХ СЕ БАШ РАДОВАО, НЕ ВИДИМ КРАЈ АГОНИЈИ" Тмурна прогноза др Шеклера: Ово води у дубиозу и даље проблеме
Вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер каже да овакво непоштовање мера и слаб одзив на вакцинацију воде само у дубиозу и даље проблеме.
Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву, рекао је у Јутарњем програму да су епидемијске бројке у Србији незнатно мање, и да се не би превише радовао њима.
- Не верујем да ће то битно променити ситуацију у болницама, односно у црвеним зонама, јер ти људи ће и даље бити затрпани огромним бројем новозаражених којима ће требати хоспитализација. Жао ми је, али не видим још увек крај овој ситуацији. Мислим да ће лекари бити апсолутно преоптерећени - истиче Шеклер.
Докторка открива: Због чега су ЖЕНЕ подложније НАДУТОСТИ, ГАСОВИМА И ГРЧЕВИМА и како то да решите?
"ДА, ВИРУС ПОСТОЈИ И УБИЈА" Драматично упозорење др Саздановића: Ван радног места нека мисле шта хоће, вакцинација је обавезна
ВРАГ ОДНЕО ШАЛУ - ЛЕКАРИ ПРЕСТАНИТЕ ДА ДЕЛИТЕ ПОГРЕШАН САВЕТ! Све преминуле труднице су биле невакцинисане
Почињу хладни дани, људи ће бити поново у затвореном, указује Шеклер и оцењује да овакво непоштовање мера и слаб одзив на вакцинацију воде само у дубиозу и даље проблеме. Сматра да ће агонија са оваквим понашањем и даље да се продужи, а да се незнатно смањење лако надокнади.
- Знам много породица где су сви заражени, а само двоје имају потврду, јер знају да сви имају ковид, па не иду сви да се тестирају. Имате доста таквих случајева. Делта је много заразнија и не иду сви да потврде своју дијагнозу, мирују пошто је неко кући већ добио вирус. Не бих се ја хватао за то да смо на пику или испод пика, ситуација је иста као и пре две, три недеље и мислим да ће тако бити и у наредним недељама - објашњава Шеклер.
Волео би, каже, да они који су против вакцинације, поготово здравствени радници, покажу солидарност и посете неку од ковид болница и виде својим очима како то изгледа.
- Лако је причати против вакцина или о малој смртности. Молим људе да оду, обуку скафандере 48 сати са својим колегама и на лицу места се увере каква је ситуација - додаје Шеклер.
Поводом информације да већ после трећег месеца од вакцинације почињу да падају антитела и да би старији људи "синофарм" требало да приме после три месеца, Шеклер објашњава да се ти подаци односе резултате студија у Латинској Америци и да се он слаже са тим.
- Ја сам апеловао да померимо генерално могућност примања треће вакцине на пети месец. Подаци који су публиковани се односе на старију популацију, да би код њих било боље већ у трећем месецу. Ја се слажем, али ту се ради о људима који имају 60, 70 година, који имају хроничне болести, чији имуни систем је ослабљен - каже Шеклер.
Што се тиче млађих људи који су примили "синофарм", сигуран је да имају заштиту макар пет месеци. "За њих би било прерано да приме после трећег месеца", сматра Шеклер.
Када је реч о вакцини против сезонског грипа, Шеклер истиче да је апсолутно за.
- Волео бих да ове године буде што већи обухват вакцина против сезонског грипа. Целу претходну годину практично грипа није ни било, из простог разлога зато што мере која важе за корону, исто су јако ефикасне за грип и чак много ефикасније - наводи Шеклер.
Према његовим речима, јако је важно да људи приме ту вакцину, а било би идеално да размак буде две недеље.
- Међутим, апсолутно сам сигуран да, ако је тај размак много мањи, и недељу дана, чак сам чуо и поједине стручњаке да може да се прими и истовремено, сигуран сам да ће и то дати адекватан одговор. Ако може да има размак може, а ако не може, апсолутно никакав проблем за организам да створи антитела и са обе вакцине истовремено - објашњава Шеклер.