РОДИТЕЉИ ЗАБРИНУТИ: Још се не зна у које ће школе ићи ученици из затворених установа
Ученици чије су школе пред гашењем или спајањем још не знају где ће кренути у школу првог септембра, а неизвесна су и радна места наставника и професора.
Студија мреже предшколских установа и основних школа одлучује које образовне установе ће бити угашене или спојене са другима, али свега двадесетак дана пред почетак нове школске године резултати студије још нису познати јавности ни самим школама.
Међутим, ситуација није проблематична само због организације нове школске године, већ су неизвесна и места наставника и професора, а посебно забринути су родитељи.
ШТА ЖЕЛИ МАЛИ РАЈКО, ЈЕДИНИ ЂАК У ЦЕЛОЈ ШКОЛИ? Од септембра ће му бити испуњено!
Једна од основних школа за коју се већ месецима сматра да ће бити угашена је ОШ "Стари град". Првобитно је замишљено да око 200 ученика ове школе од септембра похађа наставу у другој школи. Да ли ће то бити ОШ "Скадарлија", "Мика Алас" или "Браћа Барух" још се не зна, као ни то да ли ће одлука бити спроведена.
Мајка ученика ове школе каже да док се сви припремају купујући уџбеника, она још увек не зна у коју ће школу ићи њена деца.
- Од септембра су пети и осми разред, бојим се како би прелазак утицао на њихов успех - додаје забринута мајка.
УКИДА СЕ ЈЕДАН РАСПУСТ: Ђаци ипак морају да седе у клупама уместо да одмарају
Директори школа не знају шта да раде
Директорка ОШ "Стари град" Сања Радмиловић наглашава бригу за запослене у школи.
- У врло смо незавидној ситуацији, не знам да ли да састављам листу технолошких вишкова или планове за следећу школску годину.
У сличној је ситуацији и Спортска гимназија, која се већ 15. августа сели из Војне гимназије. Нико из школе не зна где ће бити одржани пријемни, разредни и ванредни испити крајем августа, као ни где ће 1. септембра кренути око 900 ученика, а такав рок је наметнут због проширења капацитета Војне гимназије.
ШКОЛАРЦИМА СТИЖЕ ПРЕДАХ: Ево када почиње пролећни распуст
Неизвесна ситуација је и у ОШ "Ђуро Стругар" на Новом Београду, чијих 305 ученика би, незванично, требало да пређу у ОШ "Ратко Митровић", док би њихова зграда била уступљена Политехничкој академији.
Као посебан проблем се издваја и пресељење деце са аутизмом. Директор ОШ "Радивој Поповић" Жељко Покрајац каже да ту школу уписују деца са аутизмом из целе Србије, јер су последњих година знатно побољшани услови, па има више простора, што је овој деци и потребно.
ЂАЦИ ВАС МОЛЕ, УСПОРИТЕ ПОРЕД ШКОЛЕ: Кроз игру научили да прелазе улицу
Подсетимо, због смањеног броја ђака је неопходно извршити рационализацију броја основних и средњих школа, као и броја ученика. Законом је предвиђено да одељења морају имати бар 15 ученика. Уколико их је мање, онда се спајају, а матичне школе са мање од четири стотине ђака ће бити затворене ако у кругу од два километра постоји друга школа, објашњава помоћник министра просвете Милован Шуваков.