НЕХУМАНО! Десетине лешинара годишње умре од тровања на Балкану - Намерно се постављају мамци са отровима
Тровање дивљих животиња један је од најчешћих узрока морталитета и смањења популације за бројне рањиве и угрожене врсте.
Пројекат „BalkanDetox ЛИФЕ“, који финансира Европска унија, има за циљ да подигне свест и ојача националне капацитете за борбу против овог великог проблема, саопштили су из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
ЗНА СЕ КАКВА НАС ЗИМА ЧЕКА? Метеоролози објаснили шта значи ако је за Митровдан сунчано и топло!
НЕПОЗНАТ СОЈ КОРОНА ВИРУСА ПРЕШАО НА ЧОВЕКА: Данска кренула са одстрелом 17 милиона животиња
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: У Србији потврђено 2.112 нових случајева, преминуло је десет особа
Кроз овај пројекат девет организација ћ́е сарађивати са разним државним и међународним актерима, од државних институција до ловаца и сточара, како би умањили ову претњу и постигли конкретне резултате у Албанији, Босни и Херцеговини, Бугарској, Хрватској, Грчкој, Северној Македонији и Србији.
- Пројекат ’BalkanDetox ЛИФЕ’ изграђен је на добрим основама Балканског пројекта за борбу против тровања (BAPP), посебно у обезбеђивању ангажовања релевантних државних институција у борби против тровања дивљих животиња, те ће омогућити наставак ове иницијативе за побољшање решавања случајева тровања и постићи значајно смањење морталитета лешинара и других погођених врста изазваних овом илегалном праксом у региону - каже Урош Пантовић́ координатор пројекта BalkanDetox ЛИФЕ.
Најчешћ́и случај тровања дивљих животиња на Балкану је намерно постављање отровних мамаца ради убијања дивљих предатора или других дивљих и домаћ́их животиња које могу нанети штету домаћим животињама или дивљачи. Поред циљаних животиња, испаштају и друге угрожене врсте, јер је тровање неселективно средство за истребљење. Лешинари који својим начином исхране „чисте“ природу од угинулих животиња, нажалост често постају жртве тровања, било директним конзумирањем мамаца или храњењем претходно отрованих животиња.
- Овај алармантни проблем проузроковао је озбиљно исцрпљивање, па чак и изумирање врста лешинара у балканским земљама, где су популације и даље врло мале и уситњене. Проблем се хитно мора решити уколико желимо да популацију лешинара вратимо на ранију бројност и распрострањеност. Лешинари – такође познати као екипа за чишћ́ење природе, уклања угинуле животиње из дивљине, помажуцћи да екосистеми буду здрави пружајући притом бесплатне важне екосистемске услуге које доносе корист природи, дивљини и друштву у целини - каже Јосе Таварес, директор Фондације за заштиту лешинара.
Чести узастопни случајеви тровања резултирали су са 465 потврђених смртних случајева лешинара током последњих 20 година на Балкану, а студија Фондације за заштиту лешинара процењује да најмање 115 лешинара годишње умире од тровања на Балкану, док откривено и документовано буде само око 20% таквих инцидената.
Циљ пројекта „BalkanDetox ЛИФЕ“ је да преусмери понашање и перцепцију више различитих заинтересованих страна, са доносиоца одлука на ширу јавност и људе који постављају затроване мамце.