"НЕМА ГОВОРА О ТОМЕ" Др Кон: Здравствени систем Србије није "пукао", предузете су све неопходне мере
Кон је казао да нема података да се тешки болесници враћају и истакао да то није могуће, јер тешки болесници могу да захтевају кисеоничку терапију.
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да нема говора о томе да је здравствени систем у Србији "пукао", јер су, каже, предузете мере премештања по болницама које су систем направиле "еластичним" у овако тешкој ситуацији.
Кон је тако одговорио на питање новинара да прокоментарише данашњу изјаву председника Синдиката лекара и фармацеута Србије Радета Панића "да је здравствени систем Србије званично пукао", с обзиром да је заражено више од 2.300 здравствених радника.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
НОВИ СИМПТОМИ КОРОНЕ У СРБИЈИ? Др Кон: Можда је утисак да је дошло до промене, али тај утисак је варљив
"ТО НИЈЕ ДОВОЉНО" Доктор Кон се осврнуо на употребу маски: Да их носи 95 одсто грађана имали бисмо другачију ситуацију
- Мислим да је то неко лично виђење. Одговорно тврдим на основу података које имам да нема говора о пуцању система, јер су предузете такве мере премештања, које би требало да буду много боље записане како се спроводе и како се ствара еластичан систем у овако тешко ситуацији - рекао је Кон.
Истиче да у нашој земљи свакако има појединачних и личних доживљаја који су тешки због "шетње приликом транспорта" из једног града у други, који некада трају дуже и нису уобичајени.
- Али то је екстремно ретко и не може се пренети на комплетан здравствени систем. Лични доживљај је тежак и у овој ситуацији је прихватљиво чути шта неко и како доживљава, али то не би требало генерализовати - навео је Кон.
Каже да се распитао о стању у болници у Краљеву и да су му из те здравствене установе саопштили да имају попуњеност капацитета 55 одсто, да је 11 пацијената на респиратору, седам интубирано, четири на кисеоничкој терапији, док је слободних респиратора пет и два која нису постављена.
Кон је казао да нема података да се тешки болесници враћају и истакао да то није могуће, јер тешки болесници могу да захтевају кисеоничку терапију.
- Такви се сигурно не враћају. У привременој болници се смештају само они којима више није потребна кисеоничка терапија и који су у фази излечења - рекао је Кон.
На питање колико има слободних респиратора, Кон је казао да нема податак о тачном броју, али да је уверен да их има довољно не само за тренутне болнице, већ и за ковид болницу у Батајници која се тренутно гради.